image

PeyamaKurd - Irak'ta görüşmeler gerçekleştiren Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nin üst düzey bir heyeti, bütçe konusunu ve Kürdistan Bölgesi'nin Irak bütçe projesindeki payını görüşmek üzere yeniden Bağdat'ı ziyaret edecek.

Bağdat'ta belirlenen son rakamlara göre, Irak 2021 bütçe projesi 64 trilyon dinar ve Kürdistan Bölgesi'nin projedeki payı yaklaşık 14 trilyon dinar civarında olacak.

Görüşmelerle ilgili açıklamada bulunan Irak Parlamentosu Medya İdaresi, Kürdistan Bölgesi Hükümeti heyetinin bugün öğleden sonra Irak Maliye Komitesi ile bir araya gelmesinin planladığını fakat son anda toplantının yarına ertelendiğini bildirdi.

Kürdistan Bölgesi'nin yüksek heyetine başkanlık eden Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, geçtiğimiz günlerde koronavirüse yaklanması nedeniyle heyetle birlikte Bağdat'a gidemedi.

Bağdat'a gidecek görüşme heyetinde yer alacak isimler; Kürdistan Bölgesi Maliye Bakanı Awat Şêx Cenab, Planlama Bakanı Dara Reşîd, Kürdistan Bölgesi ve Bağdat İlişkileri Sorumlusu Xalid Şiwanî ve Kürdistan Parlamentosu Divanı Başkanı Omêd Sebah.