image

PeyamaKurd - Irak’ın başkenti Bağdat’ta müzakere için bulunan Kürdistan Bölgesi Hükümeti tarafından gönderilen heyet, Irak Hükümeti’ni kurmakla görevlendirilen Muhammed Tevfik Allavi’nin Kürdistan Bölgesi’nin siyasi ve yasal iradesine saygı duymadığını belirtti. 

Kürdistan heyetinin içinde yer alan Muhammed Sadeddin, Kürdistan basınına yaptığı açıklamada, Allavi ile yaptıkları toplantıdan hiçbir sonuç çıkmadığını ve Kürdistan Bölgesi’ne döneceklerini dile getirdi. 

Heyet üyesi Sadeddin, Allavi’nin Erbil heyetine muamelesinin gerekli seviyede olmadığını belirterek, “Kürdistan Bölgesi’nin siyasi ve kanuni iradesine hiç saygı göstermedi. Kürtlerin Irak Hükümeti’ne katılması konusunda bilgi sahibi değil. Veya Kürtlerin yeni kabinede yer almasını istemiyor. Kürdistan Bölgesi ve bizim heyetimizle sağlıksız bir iletişim kurdu” sözlerine yer verdi. 

Allavi, hükümeti kurmakta başarılı olmayacak” 

Kürdistanlı yetkili görüşmeden hiçbir sonuç çıkmadığını kaydederek, “Bağdat’taki siyasi grupların tümü Kürdistan Bölgesi’nin yeni Irak Hükümeti’ne katılmasını istiyorlarsa da Allavi’nin olumsuz muamelesinden ötürü Kürdistan Bölgesi’ne döneceğiz” ifadesini kullandı. 

Ayrıca Kürdistan heyetinin, Irak'ın içerisinde bulunduğu krizden çıkışı için destek olmak ve yeni hükümeti desteklemek amacıyla Bağdat'a gittiğini ifade eden Sadeddin, Allavi’nin bu muamele tarzıyla yeni hükümeti kurmakta başarılı olmayacağını ifade etti.