image

PeyamaKurd - Erbil-Bağdat görüşmelerine ilişkin Kürdistan Bölgesi’nden bir heyetin önümüzdeki hafta Irak 2020 bütçe tasarısının yanı sıra Peşmerge meselesi, petrol ve memur maaşları konularını görüşmek üzere Bağdat’ı ziyaret edecek. 

Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde yeni hükümetlerin kurulması ile birlikte taraflar askıda kalan sorunları çözme konusunda karşılıklı daha iyi diyalog kuruyor. 

Kürdistan basınına açıklamada bulunan Kürdistan Hükümet Sözcüsü Cutyar Adil, “Sorunları görüşmek üzere Kürdistan’dan bir heyet Bağdat’ı ziyaret edecek. Ancak tarih henüz netleşmiş değil” ifadesini kullandı. 

“Her konuda Bağdat’a bilgi verdik” 

Kürdistan bütçesinin de görüşüleceği Irak Parlamentosunda, 2020 yılı bütçe tasarısı üzerinde çalışmalar başladı. Kürdistan’dan Bağdat’a gidecek olan heyetin başta bütçe meselesi olmak üzere askıda kalan diğer konuları gündeme getirmesi bekleniyor.  

Konuyla ilgili açıklama yapan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Irak Milletvekili Dana Ceza ise, “Petrol satışları, şirketler, anlaşmalar, Peşmerge bütçesi ve memur maaşları hakkında en ufak detayına kadar Bağdat’a bilgi verildi. Bilgilendirme Avana ve Bay Hasan petrol kuyularından çıkarılan ve piyasaya sürülen bütün aşamalarıyla ilgili gereken bilgileri içeriyor. Ancak Irak Hükümeti henüz Kürdistan’ın bu resmi yazısına cevap vermedi” sözlerine yer verdi. 

Söz konusu Erbil ve Bağdat arasındaki sorunları görüşmek için iki komisyon süreci yakından takip ediyor. Komisyonlardan biri 140’ıncı madde ve tartışmalı bölgeler, diğer komisyon ise petrol dosyasıyla ilgileniyor. Birleşmiş Milletler (BM) ve ABD de gelişmeleri uzaktan takip ediyor. 

“Bağdat, Kürdistan’a ait parayı göndermedi” 

Kürdistan bütçesi ile ilgili konuşan KDP’li milletvekili Ceza şunları dile getirdi, “Kürdistan Hükümeti, Bağdat’tan 5 yıldır ödenmeyen bütçe payını, 14 yıldır biriken Peşmerge bütçesini, petrol şirketlerine ödemesi gereken borçlar da dahil 48 milyar dolar ödenmesini talep ediyor. Bağdat yönetimi geçmişte 60 milyar dolar borç aldı. Bu meblağın yüzde 17’sini Kürdistan Bölgesi’ne teslim etmesi gerekiyordu ancak etmedi.”