image

PeyamaKurd- Irak’ta yeni hükümeti kurmak ile görevlendirilen Mihemed Tofiq Allawi çalışmalarını sürdürürken,  yeni hükümet kabinesinde yer alacak Kürtler ve Kürdistan Bölgesi'nin payı üzerine görüşmeler yapmak üzere Kürdistan’dan Bağdat’a giden heyet çalışmalarını sürüyor.

Kürdistan Bölgesi Görüşme Heyeti Üyesi Mihemed İlxani, yeni kurulacak hükümette Kürdistan Bölgesi'nin payı üzerine anlaşma sağlanana kadar Bağdat'ta kalacaklarını açıkladı.

Kürdistan Bölgesi adına bütün siyasi partilerden oluşan heyet üyelerinden  Mihemed İlxani, yeni kurulacak hükümette Kürt tarafının payları belirlenene kadar Bağdat'ta kalacaklarını söyledi.

Kürdistan Bölgesi Heyetinin öncelikli Irak anayasasındaki 140. Maddenin uygulanması, bütçe ve memur maaşlarının ödenmesi konularını içeren bir talep dosyasını Mihemed Ellawi'ye sunduklarını söyleyen Mihemed İlxani, sundukları bu dosyada şu an için Peşmerge güçlerinin Kürdistan İdaresi dışında kalan Kürdistani bölgelere dönme talebinin olmadığını ifade etti.

İlxani, Allawi'den yeni kabinede yer alacak Kürt adayların Kürdistan Bölgesi tarafından belirlenmesi gerektiği talebini ilettiklerini söyledi.