image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Parlamento Başkanı Rewaz Fayiq, Yeni nesil Genel Başkanı Şasiwar Ebdulwahîd’in dün yaptığı, Kürdistan Bölgesi’ndeki tüm parlamenterler diplomatik pasaporta sahip iddiasına tepki gösterdi.

Kürdistan Parlamentosu Başkanı Rêwaz Fayîq, bugünkü Parlamento oturumunda bu söylentiler hakkında ‘iftira niteliği’ taşıdığını söyledi.

Rêwaz Fayîq’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Her gün Parlamento ve üyeleri hakkında bazı şeyler ileri sürülüyor. Elbette hepsine yanıt verecek durumda değiliz, ancak bazıları iftira niteliği taşıyor ve cevap vermemizi gerektiriyor.”

“Hiçbir Parlamenterin diplomatik pasaportu yok”

Kürdistan Parlamentosu Başkanı Rêwaz Fayîq “Nasıl her yetkilinin eve ihtiyacı varsa, parlamenterlerin de eve ihtiyacı vardır. Diplomatik pasaportlardan bahsediliyor. Böyle birşey yok, hiçbir parlamenterin diplomatik pasaportu bulunmamaktadır” dedi.

Ayrıca Rewaz Fayiq, parlamenterlerin içinde bulundukları koşullara değinerek, parlamenterin maaşının yarısını alabildiğini, kendilerine hizmet eden araçların bedava olmadığını ve parlamenterlerin kendi paraları ile otomobil aldığını belirtti.