image

PeyamaKurd - Irak hükümeti ile Kürdistan Bölgesi Hükümeti arasında imzalanan Şengal Anlaşması kapsamında Şengal’in batısına 6 bin polis yerleştirildi.

Yapılan anlaşma kapsamında Federal Irak hükümetine bağlı 3 tugaydan oluşan 6 bin polis 80 kilometre boyunca Suriye ve Irak sınırını korumak için Şengal’in batısına yerleşti.

Şengal'in batısına yerleşen polis güçlerine ilişkin açıklamada bulunan Musul Valisi Necim Cıburi, “Bu güçler özellikle Şengal’in batısında Beac ve Şengal bölgesinde Suriye sınırını korumak için geldi. Önümüzdeki ayın başına kadar karar sahada uygulamaya konulacak” ifadesini kullandı.

Şengal’deki silahlı grupların bir kısmı bölgeden çekilmeme konusunda ısrar ederek, bu konuda Irak hükümeti ile müzakerelerde bulunmak istiyor.

Şeşo: Polisin bölgeye yerleşmesi olumlu bir adım"

Anlaşmanın yürürlülüğe girmesi ile ilgili açıklama yapan Ezidhan Savunma Güçleri Komutanı Haydar Şeşo, federal polisin bölgeye yerleşmesinin olumlu bir adım olduğunu ifade etti.

Komutan Şeşo açıklamasında, “Federal polisin bölgeye gelmesi sınırların korunması ve kargaşanın oluşmaması için iyi bir adım” sözlerine yer verdi.