image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi'nde hava saldırılarını sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının, Zaho ilçesinin Banik, Minin, Evle, Pirbila, Çemkurk ve Bandro köylerini bombaladığı açıklandı.

Bombardıman ile ilgili açıklamada bulunan Batifa Nahiye Müdürü Dilşer Abdulsetar, Türk savaş uçaklarının bugün Duhok’un Zaho’ya bağlı 6 köyü bombaladığını dile getirdi.

Kürdistan basınına açıklama yapan Nahiye Müdürü Abdulsetar, bugün sabah saat 07.00 sıralarında bölge köylerine yönelik Türk savaş uçaklarının bombardımanın yanı sıra, 40’a yakın top atışının da yapıldığını ifade etti.

TSK'nın gerçekleştirdiği bombardıman ve top atışlarının sonucunda orman ve köy arazilerinde yangın çıktığını belirten Abdulsetar, maddi hasarın meydana geldiğini kaydetti.

Ayrıca saldırılarla ilgili bir görgü tanığı ise, “TSK’ya ait savaş uçakları o kadar alçaktan bomba atıyorlardı ki, PKK mensubu değil sivil olduğumuzu bildirmek için ellerimizi kaldırdık. Ayrıca savaş uçaklarının bölgeyi bombalamasının dışından hafif silahlarla ateş edildiğini de duyduk. Bu da PKK ile TSK arasında çatışmaların yaşandığını gösteriyor” açıklamasına yer verdi.

Öte yandan bölgeye ilişkin bazı kaynaklara göre, bugün bombardımanın hedefi olan 6 köyden sadece Banik köyü sakinleri köylerinde kalmış, diğer 5 köy ise tamamen boşaltılmış durumda.