image

PeyamaKurd-  Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Alman Meclisi'ne tam 8 yıl önce sunulan Robert Koch Enstitüsü ile çok sayıda bilim kurulunun hazırladığı 10.12.2012 tarihli rapor ortaya çıktı.

Alman Meclisi'ne sunulan, raporda dikkat çeken bulgular ve bilgiler içeriyor.

Raporda, mutasyona uğramış, yeni SARS-CoronaVirüsün, Güneydoğu Asya’daki bir hayvan pazarından çıkacağı ve tüm dünyayı saracağı aktarılıyor.

‘üç yıl sürecek’

“Ülke olarak hazırlıklı olmalıyız” ifadelerine yer verilen raporda salgının üç yıl süreceği. İki kez mutasyona uğrayacağı, aşısının ise üç yılda ancak bulunabileceği belirtiliyor.

‘Yine etkilenecekler’

Salgından etkilenen ve iyileşen hastaların, iyileşmiş olsa bile mutasyona uğramış yeni virüsten yine etkilenebileceğine de yer veriliyor.

Raporda ‘SARS CoV’ virüsünün mutasyona uğrayıp ‘pandemi’ olacağı, tüm dünyayı etkileyeceği ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olacağı belirtiliyor.

Sekiz yıl önce yapılan salgın tahminine göre, yaşlıların yüzde 10'u bu virüsten etkilenecek ve virüs üç ayrı dalga halinde yayılacak.

‘Kontrolü HIV'den daha zor olacak’

Raporda ayrıca salgın kontrolünün AIDS'e neden olan HIV'den daha zor olacağı da belirtilerek, “Belirtileri açısından Modi-SARS ile SARS CoV birbirine çok benzeyecek. Bir insandan diğerine bulaşması 5 gün olacak. Virüs kapan kişide de semptomları 2 ile 14 gün arasında ortaya çıkacak" deniliyor.

Hükûmet bu raporu uygulamış

Merkel hükûmetinin, 8 yıl öncesinden hazırlanan bu raporlar doğrultusunda önlemlerini aldığı belirtilerek hastaneler buna göre güçlendirildiği aktarıldı.

Sağlık sisteminin pandemiye hazırlandığı ifade edilirken Almanya'nın şu an için Korona'nın hızını kesmesinde, Meclis'e sunulan bu, “Bilimsel öngörü ve senaryo çiziminin” etkisinin büyük olduğu belirtildi.