image

PeyamaKurd - Trump’ın ani bir kararla Suriye’den çekilmesine ilişkin ABD haber dergisi NewsWeek bir yazı yayınladı. Derginin ‘ABD’nin dramatik politika değişikliği” başlıklı yazısında ABD’nin bu kararla bölgede Kürtleri yalnız bırakacağı, Rusya, İran ve Türkiye’ye fırsat vereceği ifade edildi.

ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı açıklama ile ABD’nin Suriye’den çekildiğini açıkladı. Bilgiler ve raporlara göre, ABD ordusu dramatik bir politika değişikliğiyle askerlerini Rojava’dan tamamen çekmeye hazırlanıyor.

“Saldırı tehdidi”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Rojava’da Kürtlere desteğini durdurması için çağrıda bulundu ve ABD’deki müttefiklerine saldırmakla tehdit etti.  Trump ve Erdoğan son haftalarda yakın temasta bulundular ve ABD'nin müttefiklerinin savaştan zarar gören ülkede mevcut durumunu tartıştıklarına inanılıyor. 

ABD, Ana omurgasını Kürtlerin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) güçlerini IŞİD’e karşı destekledi. Ancak Ankara, Suriye’deki Kürtleri de PKK’nin uzantısı olarak görmekte.

Trump, IŞİD terör örgütü ile mücadeleye odaklanmıştı ve görevine gelir gelmez terörist grubunu yenilgiye uğratmaya söz verdi. Şimdi bu gruba karşı kampanyası sona eriyor ve Trump’ın askerlerin tamamen geri çekilmesini denetlemeye hazır olduğu görülüyor.

“Önce mücadeleyi sonra barışı kazanırsınız”

Savunma Bakanı James Mattis, IŞİD'in ülkedeki yerini bir kez daha kazanamamasını sağlamak için uzun zamandır ABD'nin Suriye'deki varlığını savundu. Mattis, “Barışı kazanmadan çıkmamak lazım. Önce mücadeleyi sonra barışı kazanırsınız. ABD, Suriye'deki birçok fraksiyon arasında bir barış anlaşması sağlanana kadar ülkede kalmalı” dedi.

“Rusya, İran ve Türkiye’ye fırsat verecek”

ABD'nin geri çekilmesi, Rusya, İran ve Türkiye gibi ülkeleri Suriye'nin geleceğini şekillendirmek için daha fazla fırsat verecektir. Üç ülke aynı zamanda, Birleşmiş Milletler’in (BM) gözetiminde hazırlanacak yeni bir Suriye anayasasının savunucuları.

Trump geçtiğimiz günlerde ABD'nin birliklerini “çok yakında” çıkarmayı planladığını, ancak çekilmenin ne zaman tamamlanacağı net olmadığını açıkladı. ABD'nin Suriye'de bugüne kadar savaşan yaklaşık 2 bin askeri bulunuyor. 

 

| Haberin Türkçe çeviri kaynağı PeyamaKurd’e aittir. |