image

PeyamaKurd - Suriye ordusunun, Menbiç'e girip bayrağını diktiğini duyurması uluslararası medyada da yer aldı. Suriye ordusu tarafından yapılan “Menbiç’de bayrak diktik” açıklamasına rağmen bölgeden gelen haberler tersi yönde bilgi içeriyor. Koalisyon güçleri Suriye ordusunun kente girmesine izin vermedi.

Uluslararası medya Menbiç’ten gelen çelişkili haberlere dikkat çekti. Rejimin açıklamasına rağmen ABD ordusunun kentte askeri bir değişim olmadığı açıklaması da haberlerde yer aldı.

Küresel medyada yorum ve manşetler şu şekilde yer aldı:

New York Times: “Suriye’nin en güçlü Kürt grubu Türkiye’nin saldırısına karşı güçlerini korumak için Esad’ı desteğe çağırdı.” Trump’ın ABD askerlerini ülkeden çekeceğini açıklamasının ardından yaşanan ilk “gözle görünür ittifak kayması” olduğunu yazdı. Kürtlerin, kendilerini ABD’nin başka bir müttefiğine karşı koruması için bir ABD’nin düşmanını yardıma çağırması dikkat çekici. Kürtler Trump’ın kararını ihanet olarak görüyor” ifadeleri yer aldı.

Sputnik: Haberde “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ankara’nın bölgeye harekat düzenlemeye hazır olduğunu açıklamasının ardından Kürtlerin liderliğindeki Halk Koruma Birlikleri, Şam’ı kentin kontrolünü ele almaya çağırdı” dendi.

BBC: Türkiye’nin tehditleri sürerken hükümet ordusu “Menbiç’e girdi. Menbiç’te askeri bir değişime dair iz bulunmadığı” gözlemine de yer verdi.

CBS’in haberine Suriye güçlerinin Menbiç’e girdiğine ilişkin çelişkili haberler geldiği vurgulandı. Demokratik Suriye Meclisi Sözcüsü İlham Ahmed’in ABD güçlerinin henüz kentten ayrılmadığı sözlerine yer verilirken Suriye ordusu sözcüsünün kentte bayraklarını dalgalandırdığını duyurduğu, Suriye devlet kanalının da Menbiç’ten görüntüler gösterdiği ama asker görüntülerine yer vermediği ifade edildi. 

CNN ise haberinde rejim güçlerinin yıllar sonra ilk defa kuzey kentine girdiğini açıkladığını yazdı. CNN, rejimin kentte bayraklarını diktiğini kaydederken, ABD ordusunun bu bilgilerin “doğru olmadığına” yönelik açıklama yaptığı ifade edildi.

The Moskow Times da Suriye güçlerinin, Menbiç’e girdiklerine ilişkin açıklamanın Kremlin tarafından olumlu karşılandığını belirtti.Ayrıca Peskov’un “Olumlu trend” yorumuna da yer verdi.

Military Times haber sitesi ise Erdoğan’ın, Suriye’nin hamlesine ilişkin “Suriye'nin psikolojik eylem içinde olduğunu biliyoruz” sözleri ile Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov’un “Olumlu bir adım” yorumuna yer verdi.

 

 

| Dış ajanslar