image

PeyamaKurd - AK Parti, 2023 seçimlerine kadar maaşları yaklaşık 4500, yaşı da 31'i aşmayacak, ilkokul mezunu şartıyla aşamalı olarak 50 bine kadar bekçi alacak. Bekçi alımının ilk birinci etabı 2021'de başladı ve buna binaen, 15 bin bekçi alımı yapıldı yapılıyor.

AK Parti ve muhalif bürokratların vermiş olduğu bilgilere göre seçimlerde meydana gelecek olası bir iç çatışma veya toplumsal olaylara karşı bekçiler de kolluk güçlerine destek verecek önemli bir güvenlik oluşumu olarak hazırlanıyor.

Mahalle ve çarşıların denetimiyle sorumlu olacak bekçiler, hali hazırda sadece noktalarda beklerken, 50 binlik toplu alımlardan sonra muhaliflerin çoğunlukta olduğu bölgelerde baskı gücü olarak görev yapacak.

Türkiye'deki kaynaklara göre İçişleri Bakanlığı bünyesinde olan bekçiler direkt talimatı Başkan-İçişleri Bakanlığı'dan alıyor. Sayıları oldukça fazla olup mevcut Türkiye'de atamalarının dikkat çekmesi, adli olayların artması veya önüne geçilmesi için olmadığı aşikar.

AK Parti kendi rejiminin bekası için askeri vesayet dışında kendi milis gruplarının kurmak istiyor. İran gibi gönüllü bir Besic gücü oluşturacak zeminin olmaması nedeniyle şu anda bunu Bekçilerin atamasıyla hayata geçirmenin peşinde. Zira atanan tüm bekçilerin ne şahıslarının ne de ailelerinin herhangi bir örgütle iltisakı olmaması önem arz ediyor.

"200 bin silah kayboldu ve akıbeti bilinmiyor" 

15 Temmuz 2016'dan bu yana İçişleri Bakanlığı bünyesinde şu ana kadar 200 bin silahın kaybolduğu ve akıbetlerinin de bilinmediği unutulmamalı.

AK Parti, 2023'e kadar MİT ve Askerin yanı sıra İçişleri Bakanlığı bünyesinde Özel Hareket-Polis ve son olarak bekçilerle birlikte güçlü bir güvenlik rejimi ile her türlü toplumsal olayı kanlı da olsa bastırmanın şimdiden gerekli planlarını yapıyor.

Bu kapsamda, AK Parti'nin 90'lardaki isimlerle yeniden çalışmasının bir diğer sebebi de bu. Devletin bazı durumlarda yapamadığı işlerin ihalesinin devletle bağlantılı mafyanın gerçekleştirmesi.

Bazı gazetecilere göre bu yapının ileriki süreçte, paramiliter yani milis güçler vasıtasıyla siyasilere suikastler bile düzenleyebileceği, iş adamları ve medya patronları dahi tehdit edilebilecek. Bu güvenlik ve mafya mekanizmasıyla Erdoğan'ın 2023'ten sonra 2 dönem daha iktidar kalmayı hedeflediği aşikar. Yasal olarak da Erdoğan'ın 2 defa daha seçilmesinin önü açık.