image

PeyamaKurd - Irak yönetimi, ilk defa Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) SİHA'larla Mahmur Kampı'nı nasıl vurduğuna yönelik teknik bilgileri paylaştı. Bu bilgilerin de ABD tarafından konsolide edildiği ifade ediliyor. 

Irak Savunma Bakanlığı'na bağlı Medya Güvenlik Ağı, 15 Nisan'da resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada, "TSK'ye ait SİHA'ların, saate 200 km süratle 6 km irtifada Türkiye'den Irak hava sahasına Sindi-Siware-Tuka-Elquş-Mahmur Kuzeyi- hattı üzerinden girdi. SİHA'ların saldırısı Türkiyeli Kürt ailelerin yaşadığı kampı hedef aldı. Bu ihlal sonucu 2 kadın hayatını kaybetti" dedi. 

Savunma Bakanlığı, ertesi günü bir açıklama daha yayınlayarak Türkiye'nin saldırısını şiddetle kınayıp bu saldırının tekrarlanmaması çağrısı yaptı. Irak Dışişleri Bakanlığı da Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız'ı, Mahmur'a yönelik saldırı nedeniyle acile Irak Dışişleri Bakanlığa çağırdı. 

Söz konusu bilgi paylaşımında dikkat çeken ise, TSK'nin Mahmur veya PKK üslerini vurması değil, Bağdat merkezi hükümetinin Ankara'ya karşı sergilediği tavır ile SİHA'lar hakkında paylaştığı hava sahası bilgisi. Bu bilgilerin de ABD tarafından konsolide edildiği ifade ediliyor. Diğer yandan Türkiye şu ana kadar Kürdistan Bölgesi'nde PKK noktalarına karşı yaptığı oparasyonları önceden son operasyonda ABD'ye bilginin aktarmadığı ifade ediliyor. 

“ABD’nin İran hamlesi ve Kürdistan Bölgesi” 

Kasım Süleymani Süleymani ve Ebu Mühendis'in öldürülmesinden sonra, Irak'taki askeri güçlerini tekrar dizayn eden ABD'nin, Erbil ve Anbar'da Patriot füzeleri konuşlandırdığı ABD'li yetkililerce doğrulandı. 

ABD'nin patriot hamlesinden sonra kendisine yakın Mustafa Kazimi'yi başbakanlık koltuğuna oturtması ise yeni hamlesi olarak değelendiriliyor. Böylesi başarılı hamlelerle ABD hem Erbil hem de Bağdat'taki ipleri elinde bulundurmayı çalışıyor.

Kürdistan Bölgesi’ndeki hamle de Zinê Wertê olarak değerlendirilebilir. ABD böylece İran'ın, Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi ve askeri ayağı Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) nüfuzunu pasifize etmek için "Peşmerge Bakanlığında reform" adıyla KYB'nin askeri gücünü sona erdirmeyi de hedefliyor.