image

PeyamaKurd Özel - Türkiye’de 31 Mart Yerel Seçimlerine sayılı günler kaldı. İktidar, seçimlerde koltuğunu sarsmamak için diğer partiler ise sistemin artık değişmesi gerektiği kanaatinde seçim maratonunu devam ettirmekte. Mitinglerin devam ettiği seçim çalışmalarında özellikle Halkların Demokrat Partisi’ne (HDP) yönelik, AKP ve Erdoğan tarafından olağanüstü brifingler uygulanmakta ve HDP, hedefe açık hale getirilmekte. Neredeyse her mitingde HDP’yi eleştiri yağmuruna tutarak PKK ile eşdeğer seviyeye getiren Erdoğan ve parti arkadaşları Türkiye’yi de bir nebze kutuplaşmaya doğru çekmekte.

Hemen hemen her mitingde ‘Ekrandan HDP’li vekillerin görsellerini hedef kitlesine izleten ve sistematik gerginlik yaratan Erdoğan işi farklı boyutlara kadar taşıyor. 2013 yılında “Kürdistan’ı bilmeyenler meclis zabıtlarına baksınlar” diyen Tayyip Erdoğan, 2019 seçimlerinde “Türkiye’de Kürdistan diye bir yer mi var?” dönüşümü içinde ikircikli siyaset yürütmeye kadar evrilmiş durumda.

Bu bağlamda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 Yerel Seçimleri kapsamında ele aldığımız siyasi retorik sözlüğünü sizlerle paylaşıyoruz…


 

18 Şubat 2019 | Burdur: "Türkiye sınırlarının dibinde bir terör oluşumuna göz yummayacak rıza göstermeyeceğiz. Ne pahasına olursa olsun bu terör koridorunu yıkacağız.

18 Şubat 2019 | Isparta: “"Daha birkaç sene önce teröristlerin cirit attığı bölgelerde bugün huzur var. Şimdi yeni bir hamlenin eşiğindeyiz. İnşallah güvenli bölgeler tesis edeceğiz. Operasyonla ilgili planlarımızı belirledik. Bütün hazırlıklarımızı tamamladık.”

21 Şubat 2019 | Manisa: "Biz MHP ile Cumhur İttifakı'nı kurduk ya bunlar da hemen bir başka ittifak peşine düştüler. Kimlerle ittifak masasına oturdular? İşte biliyorsunuz zillet ittifakı. Ama asıl pazarlık masanın altında yürüyor. Orada ne var? PKK'nın güdümündeki partiyle al tekke ver külah ilişkisi içindeler. Bölücü örgütün güdümündeki partinin başındakiler, AK Parti ve MHP'ye kaybettirecek, her yerde CHP'yi ve ittifakını destekleyeceklerini açıkça söyleyerek, bu oyunu ifşa ettiler.”

22 Şubat 2019 | Muğla: “Kandil bu zillet ittifakını destekliyor, teröristler destekliyor. Zillet ittifakı liste kavgalarının dövüşün çekişin içinde boğulmuş durumda.”

24 Şubat 2019 | Kayseri:  "Şu anda beraber oldukları partinin eş başkanı, 'Biz Kürdistan'da oylarımızı HDP'ye vereceğiz' diyor. Kardeşlerim Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge var mı? Bay Kemal bu açıklamayı yapanlarla nasıl oluyor da beraber yürüyor. Bu İYİ Parti nasıl oluyor da ülkeyi bölenlerle beraber yürüyor.”

26 Şubat 2019 | Giresun: ''Kürdistan'da biz kazanacağız' diyor. Sen Türkiye'yi terk et, güneyde Irak'ta Kürdistan Bölgesi var oraya git. Türkiye'de benim böyle bir bölgem yok. Bizim Kürdistan diye bir bölgemiz yok.”

6 Mart 2019 | Malatya:  “Bu eşbaşkan en diyor. Kürdistan'da biz kazanacağız. Batı'da ise AK Parti ve MHP'yi bitireceğiz. Türkiye'de Kürdistan diye bir yer var mı? Kürdistan'ı çok seviyorsan Kuzey Irak'a defol. Şimdi bunlar bir şey uyduruyorlar. Erdoğan HDP'ye oy verenleri terörist ilan ediyor. Benim böyle bir ifadem olmamıştır. Ama bu partinin başında olarak siz teröristsiniz. Belediyeye gönderilen paraları Kandil'e gönderen sizsiziniz. Aynı şeyler olursa kayyum konusunda yargımız aynı kararı alacaktır.”

7 Mart 2019 | Mardin: “Terör örgütünün desteklediği HDP'li belediyeler çukur kazdı, iş makineleriyle kanal açtılar. Vatandaşıma hayatı zehir ettiler. Ben güya HDP'ye oy veren Kürtleri terörist ilan ediyormuşum. Aynısını Meral Hanım da yapıyor. Meral Hanım dün Denizli'de utanmadan, sıkılmadan benim Denizlili kardeşlerime 'terörist' dediğimden bahsetti.”

7 Mart 2019 | Siirt: "Kürt kardeşlerimizin meselesini de Arap kardeşlerimizin meselesini de Alevi, Sünni vatandaşlarımızın sıkıntılarını da biz çözüme kavuşturduk. Hem de bütün bunları CHP ve HDP gibi Türkiye'nin kronik sorunlarına çözüm bulmak yerine onlardan beslenen asalaklara rağmen yaptık."

8 Mart 2019: Urfa:Bu beyefendi Kürdistan özlemiyle yatıp kalkıyorsa Irak'ın kuzeyinde Kürdistan var, buyursun oraya gitsin. Bizim bu topraklarımızı bölmeye, bu vatanı bölmeye kimsenin gücü yetmez ve yetmeyecek. Öbürü ne diyor, 'bizim arkamızda YPG var, PYD var, PKK var.' Kadına bak ya, söylediği lafa bak.”

9 Mart 2019 | Elazığ: “Siyaset kutuplaştırmak için değil gönülleri buluşturmak için yapılır. Her kim siyaseti insanımızı birbirimizi kırdırmanın aracı haline getiriyorsa; PKK'nın desteklediği HDP gibi... Açık söylüyorum onlar bu millete ihanet içindedir.”

9 Mart 2019 | Diyarbakır: “Şimdi burada Diyarbakır'da soruyorum. Türkiye'nin Kürdistan diye bir bölgesi var mı? Bu adam var ya Kürt de değil, sahtekara bak sahtekara. Kürdistan'da da diyor HDP alacak. Tarihte Kürtlere en çok zulmeden örgüt PKK olmuştur. Bölücü örgütün Kürt kardeşlerimizin veya bölgemizdeki herhangi bir kesimin hakkını, hukukunu savunmak gibi bir derdi asla olmamıştır.”

10 Mart 2019 | Adana: “Ezana sahip çıkmayan bu ülkeye de sahip çıkmaz. Bayrağa da hürmet etmez. Ezana sahip çıkmayan Allah korusun düşman kapımıza dayandığında onları alkışlar. Bazı değerler var ki bunlara saldıranlara saygı duymamız mümkün değil. Bu ezan ve bayrak düşmanlarıyla sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

10 Mart 2019 | Mersin: “Önceki gün CHP ve HDP öncülüğünde Taksim'de güya kadınlar günü için bir araya gelen bir güruhun ezana ıslaklarla sloganlarla yaptığı saygısızlığı herhalde gördünüz değil mi? Kimi yerde gizli kimi yerde açık ittifak kuruyorlar. Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge var mı? Bunların tek ittifakı ezan ve bayrak düşmanlığıdır.”

10 Mart 2019 | Hatay: "Suriye'nin kuzeyinde ülkemiz karşıtı bir terör koridorunun oluşturulmasına fırsat vermeyeceğiz. Türkiye'de 'Kürdistan' diye bir bölge var mı? Türkiye'de Güneydoğu Anadolu bölgemiz var, Doğu Anadolu bölgemiz var, Karadeniz'imiz var, Akdeniz'imiz var, İç Anadolu var, Ege var, Marmara var ama 'Kürdistan' diye bir bölge yok. Ben ona adresi söyleyeyim. Kuzey Irak'ta Kürdistan var. Çok sevdiğine göre buyursun oraya gitsin. Ülkemizi bölmeye bunların hakkı da haddi de yok."

11 Mart 2019 | Şırnak: "Biz, bu ülkenin her şehrine sevdalıyız. Her türlü ayrımcılık ve bölücülük ayaklarımızın altındadır. Şimdi yeni bir Şırnak var istiyoruz ki terör örgütünün destekledikleriyle değil sizlere gerecekten sahip çıkacak Ak Parti iktidarı ile yerel seçimlerde Şırnak’ta yeni bir dönem başlasın.”

11 Mart 2019 | Hakkari: "Benim HDP'ye oy veren vatandaşlarıma terörist dediğimi gördünüz mü? Ben, HDP'yi yönetenlere terörist diyorum.”

 

NOT: Her seçim mitingi sonrası yeni retorikler içeriğe eklenecektir.