image

PeyamaKurd - Geçtiğimiz günlerde ABD'li Delta Crescent Energy şirketi ile Suriye Demokratik Güçleri (SDG) petrol üretme ve pazarlama anlaşma imzaladı. 

Şu an mevcut ve eski ABD'li yetkililer Foreign Policy’ye konuşarak, “Bu anlaşma Suriye’nin kuzeyindeki (Rojava) petrol sahalarını geliştirmeye yönelik ABD destekli bir anlaşma. Ayrıca devlet ve savunma birimlerinin bölgede IŞİD’e karşı koyması ile ABD askeri varlığının devam etmesine de yardımcı olacak. En önemlisi Trump'ın askerleri bölgede tutmasını sağlamanın tek yolu buydu” dedi. 

Delta Crescent Energy'nin Kürt yetkililerle birlikte Suriye petrol sahalarını yenilemek için yaptığı anlaşma geçtiğimiz hafta Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında yapılan bir senato görüşmesi esnasında gündeme geldi. 

Foreign Policy’de Jack Detsch imzası ile kaleme alınan ‘ABD birlikleri petrolü korumak için Suriye’de’ başlıklı analizde anlaşmaya ilişkin ABD’li yetkilile ile yapılan görüşlere de yer verildi. Kimi ABD’li yetkililer, “Anlaşma Suriye'de kalmamızı isteyenler için bir hediye” derken kimileri ise, “Bu çaba, ABD'nin Suriye'ye sonsuz bağlılığını gerektiriyor” yorumunda bulunuyor. Ayrıca yazıda Uluslararası Koalisyon’un, Haseke ve Deyrezor’daki petrol sahalarını koruması için eğitilmiş bir DSG gücü oluşturulmasına zemin hazırladığı ifade ediliyor. 

“Suriye'de kalmamızı isteyenler için bir hediye” 

ABD'li yetkililer, söz konusu anlaşmanın hem Beşar Esad rejimini ekonomik olarak aç bırakacağını hem de yetkililere, ABD birliklerini bölgede tutmaları için bir yol sunacağını söyledi. Trump yönetiminin eski bir üst düzey yetkilisi ise anlaşmaya ilişkin, “Bu yüzden Suriye'de kalmamızı isteyenler için bir hediye” yorumunda bulundu. 

Adını vermek istemeyen yetkili, ABD’nin Suriye’de hâlâ güçlerinin olduğunu hatırlattı. Yetkili, Bölgede şu an dengeleyici bir faaliyet var: Türkiye, ABD'nin Kürtlere yardım etme çabalarını, PKK’ye bağlayarak Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) meşrulaştırmasından endişe duymaya devam ediyor. Ancak bu anlaşma 'SDG'nin bölgedeki gücünü sürdürmesine’ yardımcı olacak dedi.

“Koalisyon, eğitilmiş DSG gücü oluşturulmasına zemin hazırlıyor” 

ABD, Irak ve Suriye’de IŞİD terör örgütü ile savaşan ABD önderliğindeki Uluslararası Koalisyon, Kürtler tarafından kontrol edilen Haseke ve Deyrezor’daki petrol sahalarını koruması için eğitilmiş bir DSG gücü oluşturulmasına zemin hazırlıyor.

Savaş Çalışmaları Enstitüsü Orta Doğu Uzmanı Nicholas Heras, "ABD, rejimden farklı alternatif bir pazar sağlamaya çalışarak Rusya ve Esad'ı sessizce devre dışı bırakmak istiyor. Bu çaba, ABD'nin Suriye'ye sonsuz bağlılığını gerektiriyor, yoksa çökme noktasına varabilir” diyor. 

Ancak Kürt yetkililer ve Amerikalı gözlemciler rejimin ötesinde Suriye petrolü için nasıl bir pazar yaratabilecekleri belirsizliğini koruyor. Petrol sahaları, IŞİD ile çatışmanın yanı sıra örgütü bölgeden süpürmek için yapılan hava saldırılarında da büyük zarar gördü.

“Anlaşma, Kürtlere daha fazla özerklik verecek” 

Petrol sahalarının yüzde 60'ından fazlasının onarılması gerekiyor. Gelişmeye hakim bir kaynak, güvenlik masraflarının sağlanmasının petrol karlarını ortadan kaldırabileceğini söyledi. Kaynak, ABD'nin iki mobil rafineri sağlamayı kabul ettiğini, ancak hem Kürdistan Bölgesel Yönetimi hem de Türkiye’nin petrollerini rafine etme konusunda tereddüt yaşıyorlar dedi. 

Kaynak, Sentör Graham’ın Delta Crescent Energy ile ABD'li yetkililer arasındaki görüşmeleri kolaylaştırmaya yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi.

BM, Şam’da tek bir hükümet tutmaya çalışırken, Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan anlaşma Kürtlere daha fazla özerklik verecek ve potansiyel olarak ülkeyi parçalara ayırabilecek derecede ciddi bir adım. 


Çeviri | PeyamaKurd