image

PeyamaKurd - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Kürt sorununun çözümü için muhatap olarak HDP’yi göstermesinin ardından eski HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’den gelen “İmralı” çıkışı, hem Kürtlerin hem de HDP yönetiminin fazlası ile tepkisini çekti.

Temelli’nin, Abdullah Öcalan’ı yön olarak göstermesi Kürtler tarafından hoş karşılanmadı ve Temelli’nin neden böylesi abes bir açıklama yapma gereği duyduğunu eleştiren binlerce Tweet atıldı. Hatta Sezai Temelli, kendisini eleştiren kullanıcalardan bazılarını ‘engelledi!’ 

Bilindiği üzere HDP, 27 Eylül’de parti deklarasyonunu açıklayacak. HDP kulislerinden gelen bilgilere göre parti yönetimi, Temelli’nin ‘İmralı çıkışının’ hem Cumhur İttifakı tarafından propaganda malzemesi olarak kullanılmasına olanak sağladığını hem de 27 Eylül’de açıklanacak ve tutum belgesi olarak da adlandırılan deklarasyonu gölgede bırakma etkisine sahip olduğunu düşünüyor.

“Sezai Temelli’nin, İmralı açıklaması ne tesadüftür ne de kişisel” 

HDP’nin kapatılması konusu ve üzerindeki onlarca baskıya rağmen, Temelli’nin İmralı açıklaması elbette tesadüfi ya da kişisel bir gelişme değildir. HDP, her ne kadar Kürt partisi olarak görülse de Sezai Temelli ve benzerleri her zaman Kürt siyasal hareketine zarar veren ve bu habitattan beslenen canlılar olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Bilindiği üzere Sezai Temelli, Başkan Mesud Barzani hakkında da geçmişte absürt, argo ve kendisine yakışır açıklamalarda bulunmuştu. 

Temelli’nin açıklaması talihsizlik olarak görülse de başlı başına ‘Kürt halkını ve kazanımlarını ateşe gönderen bir hamledir’ ve Temelli bunun farkında olacak kadar siyasi tecrübeye sahip bir isimdir. HDP kesiminin, “Sezai Temelli'nin açıklamaları ciddi manada sorumsuzluktur” açıklamaları, “Hiç kimse İmralı’yı adres olarak göstermesin” söyleminin bir diğer yöntemidir. Nasıl ki Kürtler esli Kürtler değilse HDP’nin artık eski HDP olmayacağı kesin ve net biçimde ortada ve aşikârdır. 

HDP, eğer ‘İmralı ve ilkelerini değiştirme’ konusunda gerçekten kararlı ise önlerinde yepyeni bir dönemin olacağı ve Kürtlerin de tekrar HDP’ye sıcak bakmasına zemin hazırlayacağı ortadadır. 

“Selahattin Demirtaş, Temelli’ye resmen ayar verdi” 

Ayrıca Sezai Temelli’nin bilinçli açıklamasına tepki sadece Kürt milleti, kamuoyu ve HDP’den değil Selahattin Demirtaş’tan da geldi. 

Demirtaş’ın resmi Twitter hesabından Temelli’nin açıklamasına binaen: ”Benim bildiğim HDP, Kürt sorunu dahil olmak üzere, Türkiye’nin tüm sorunlarının çözümüne taliptir, irade sahibi siyasi bir aktördür ve elbette muhataptır. Çözümün adresi de doğal olarak TBMM’dir.” Açıklamsı yapıldı. 

Selahattin Demirtaş, yaptığı açıklama ile Sezai Temelli’ye açık açık, “Fazla konuşma, haddini bil, geri çekil” ayarı vermiş. 

“Ömer Öcalan’ın açıklamalarının da bir farkı yok” 

Her ne kadar Sezai Temelli’nin açıklaması gündem olsa da ona benzer bir açıklama da HDP’nin Urfa milletvekili Ömer Öcalan’dan geldi. Öcalan’ın, “Cesaretli adımlar atıldı Kürt sorunun demokratik çözümündede Sayın Öcalan baş muhataptır” açıklaması da Temelli’nin açıklaması kadar tehlike barındırsa da geri planda kaldı. 

Kürtlerin kanla verdiği mücadelenin sadece kişilere indirgenerek çözüme ulaşmayıp senelerdir sonuç vermemesi Temelli ve onun gibilerinin kasti hamlelerine bağlıdır.

Kürtlerin dönüşüme uğratmak için sistematize işlev gösteren HDP, geçmiş dönemde Kürt ve Kürtçü vekilleri devre dışı bırakmıştı. Ama iş öyle bir noktaya geldi ki Kürt halkı HDP’ye açık açık, “Ya kendini gelin ya da bizimle alay ettiğiniz düşünüp oyları garantidir yanılgısına kapılmayın” tepkisini gösterdi. 

HDP, bunun farkında ve Temelli’nin açıklamalarını anında ‘sorumsuzluk’ olarak değerlendirdi. HDP, Kürt halkının çözümü asla İmralı’da aramadığını mecliste demokrasi ve hukuksal boyutta aradığını algıladı ve işin fazla uzamaması için Temelli’nin açıklamalarına karşı, sessizlik moduna geçti. 

Unutulmamalıdır ki, Kürt milleti her ne kadar sahipsiz görünse de asla öyle değildir ve Kürtler sırtlarına basılacak merdivenler değildir. 

Sezai Temelli yaptığı açıklama ile neyi hedefledi az çok ortadadır. HDP’li bazı seçmenlerin Başkan Mesud Barzani, Türkiye ile görüşünce işbirlikçi söylemi ne kadar çirkinse HDP’li, Sezai Temelli, Ömer Öcalan ve diğer HDP’li isimlerin, çözümü Türk hükümeti-İmralı arasıda sıkıştırması da aynı şekilde sorumsuzluktur. 

Kürtler artık eskisi gibi değil aksine yeni dünya düzeninin en politik milletlerinden birisidir.