image

PeyamaKurd Özel - Çin’den tüm dünyaya yayılan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını birçok ülkenin üst düzey önlemler almasına rağmen yayılmaya devam ediyor. Covid-19’un yayılması sonucu sağlık alanında bazı gelişmiş ülkelerdeki vaka sayılarının artması da ‘Önceden bir tufan misali geleceği ufukta olan koronavirüs salgınına’ şu an için yenik düştüğünü gösteriyor.

Çin, İtalya, ABD ve Avrupa ülkelerindeki vaka sayılarının artması virüse bağlı normal bir durum olarak karşılanırken, ölüm oranının artış göstermesi ise gelişmiş ülkelerin önlem konusunda yetersiz kaldığı sinyalini veriyor. 

"Almanlara sekiz yıl önce sunulan koronavirüs raporu!'

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Alman Meclisi'ne tam 8 yıl önce sunulan Robert Koch Enstitüsü ile çok sayıda bilim kurulunun hazırladığı 10.12.2012 tarihli rapor ortaya çıktı. Alman Meclisi'ne sunulan rapor dikkat çeken bulgular ve bilgiler içeriyor. 

Raporda mutasyona uğramış yeni SARS-CoronaVirüsün, Güneydoğu Asya’daki bir hayvan pazarından çıkacağı ve tüm dünyayı saracağı aktarılıyor. “Ülke olarak hazırlıklı olmalıyız” ifadelerine yer verilen raporda salgının üç yıl süreceği. İki kez mutasyona uğrayacağı, aşısının ise üç yılda ancak bulunabileceği belirtiliyor.

’22 bin 672 vaka da yaşamını yitiren sayısı 86’ 

Fakat bu bağlamda virüs ile en iyi mücadele eden ülkelerin başında (hatta belki en iyisi) Almanya geliyor. Robert Koch Enstitüsü'nün açıkladığı son verilere göre Almanya'da şimdiye kadar 22 bin 672 vaka kayıtlara geçti. Şimdiye kadar salgında 86 kişi de yaşamını yitirdi. Enstitünün açıklamasında ülkedeki koronavirüs enfeksiyonlarının "üssel artış gösteren yayılma grafiğinde hafif düzleşme emareleri" de görüldüğü belirtildi.

Bu açıklama ve veriler Alman hükümetinin, virüse karşı uyguladığı politikanın da aslında bir göstergesi. Birçok ülkede metalaşan ‘sokağa çıkmayın, evinizde kalın’ çağrısı Almanya’da hükümetin de aldığı önlemler karşısında yerini bulmuş görünüyor. 

“Koronavirüs hastanesi de kurulacak”

Almanlar salgından önce 28 bin yoğun bakım ünitesi hazırladı artan vaka sonucu ise bu kapasiteyi 40 bine çıkardı hedefleri de çok kısa bir süre zarfında bu sayıyı 56 bine yükseltmek. Ayrıca Almanya, koronavirüs hastenesi de kuracak. Berlin Eyaleti Sağlık Bakanı Dilek Kalaycı bir fuar alanında COVID-19 hastaları için 1000 kişilik yatak kapasiteli ek bir hastane oluşturulacağını duyurdu. 

Almanya, sağlık donanımını öyle bir seviyeye getirdi ki, bugünden itibaren (ne kadar süreceği bilinmiyor) hastalık karşısında tam manada reaksiyon üretemeyen Fransız ve italyan hastalarını da kendi hastanelerine taşımaya başladılar. Uzmanlar, Almanya’nın dünyanın en büyük test kapasitesine sahip ülkelerden biri olması nedeniyle çok hızlı bir şekilde fazla sayıda test yapıp yeni vaka tespit edebildiğine dikkat çekiyor. 

Almanya’nın koronavirüsle mücadele çabalarında kilit rol oynayan Robert Koch Enstitüsü’nn Başkanı Prof. Dr. Lothar Wieler, her hafta yaklaşık 160 bin örnek üzerinde test yaptıklarını belirtiyor.

Bu da günde 22 binden fazla test yapıldığı anlamına geliyor. Koronavirüsle mücadele konusunda örnek gösterilen ülkelerden Güney Kore’de ise günde yapılan test sayısı 15 bin civarındaydı.

“Para cezaları 25 bin Euro’ya kadar çıkabilir’ 

Diğer yandan Almanya Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde hazırlanan taslak yasal düzenlemeye göre koronavirüsle mücadele kapsamında kurallara uymayanlara 5 bin euroya varan para cezaları verilecek. Kuralların tekrar ihlal edilmesi durumunda ise bu para cezalarının 25 bin euroya kadar çıkabileceği belirtiliyor. 

Buna göre akrabalık derecesi bulunmayan iki kişiden fazla kişinin bir araya gelmesi halinde kişi başına 200 euro ceza öngörülüyor. Piknik yapmanın cezası katılımcı başına 250 euro, yasağa rağmen spor karşılaşması organize edenlere ise bin euro ceza verilmesi planlanıyor.İtalya, salgından önce ancak 5 bin sağlık ve yoğun bakım ünitesi hazırdı ve bu maalesef yükseltilemedi. Alman hükümeti, söz konusu virüsün önüne geçebilmesi için, 3 milyar dolar hastaneler ve sağlık için ayırdı. Hükümet, 85 bin euro olan yoğun bakım ünitesi için, 50 bin Euro hükümetin kasasından üniteyi hazırlayanlar için bağışta bulunacağını da belirtiyor. 

Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı Armin Laschet ise koronavirüsle mücadelede kurallara uymayanlara sıfır tolerans tanınacağı vurgusunda bulundu.