image

PeyamaKurd - Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını her geçen gün sayısı artan can kayıplarına neden olurken yaşamı da adete küresel durgunluk seviyesine getirdi.

Çin, hastalığın yayılmasında öncü ülke olurken aynı şekilde ‘virüsün tespit edildiği  (negatif/pozitif) iddia edilen test kitlerini’ de küresel piyasaya pazarladı. Fakat bu kitlerin bozuk ve lisanssız olduğu gerçeği ortaya çıkınca birçok ülke sert tepki göstererek kitleri toplama ve Çin’e geri iade etme girişlerine başladı.

“Kitler ve maskeler işlevsiz çıktı, toplatılıyorlar”

Yaşanan bu gelişmeler ışığında Avrupa’da, İtalya'dan sonra koronavirüsten en çok etkilenen ikinci ülke olan İspanya, Çin ve Güney Kore’den 640 bin hızlı test kiti aldığını açıklamıştı. Fakat İspanya, Çin’den alınan koronavirüs test kitlerinin, pozitif vakaları tespit edemediğini bunların üretici firmaya geri iade edileceğini açıkladı. Ardından hemen 50 bin kiti geri yolladı. Geri kalanları ise toplamaya geçtiklerini açıkladılar.

Verilere göre Çinlilerin sattıkları kitler %70 işlevsiz çıkıyor ve toplatılıyor. Maskeler ise %100 işlevsiz çıkarak ve toplatılıyor.

Diğer yandan İspanya ve Hollanda’nın ardından Çekya'da da Çin'den alınan virüs kitlerinin %80'i yanlış sonuç verdiğini açıkladı. Çekya, Pekin’den 1,83 milyon € değerinde 300 bin adet kit almıştı.

Çekya kanadı yaptığı açıklamada, “Test kitleri, pozitif ve negatif sonuçları yanlış şekilde göstermektedir. Bunun nedeni ise hızlı test kitlerinin ilk aşamasında enfeksiyonu güvenilir bir şekilde tespit edememesidir” dedi.

“Yardım yerine, hile yöntemine başvuruluyor”

Kovid-19 salgınını dünyaya yayan Çin, dünya vatandaşlarına yardımcı olması gereken yerde sağlık envanterlerinde hile yöntemine başvuruyor. Diğer yandan, “Biz; kit, maske, ateş ölçer vb… materyaller yolladık” algısı yaratmaya çalışıyor. Her ne kadar Çin yaptığı açıklamada, “Söz konusu kazı, şirketlere ait, hükümetle alakası yok” dese de Çin’de faaliyet gösteren firmaların hükümetten ticaret izni almadan uluslararası ticaret yapması da akıl ve mantık prensipleri ile uyum göstermiyor.

Tam bu noktada önemli olan bazı sorular ve teoriler önemli içerikler barındırıyor:

  • Çin’in dünyaya ilk sattığı kitler yanlış sonuç verecek ve hastalık daha da yayılacak. Daha sonra doğru kitleri piyasaya sürerek ‘doğru sonuçları’ ortaya çıkartacak bu bağlamda da (zamandan kazanıldığı varsayıldığında) ilaç üretebilirse bunları mı satacak?
  • Çin, ülkelere daha çok maske, dezenfektan ve maske ürünleri mi pazarlayacak?

Koronavirüs salgını tüm dünyada tehdit olarak algılanırken, Çin’in küresel piyasa pazarladığı sözde sağlık Kit’leri, yanlış sonuçlar vererek aslında virüsün daha çok yayılmasına da zemin hazırlıyor.

Örneğin, söz konusu bu Kit’lerden herhangi birinde test yaptığımızı düşünelim ve gelen sonuç ‘negatif’ olsun. Buna güvenerek toplum içine karıştığımızı ve aslında kuluçka döneminde olan virüsün belirtilerinin bir anda çıktığını varsayalım. Şimdi ne olacak? Önlemler, insan sağlığı, sosyal izolasyon vs… Nerede? Bu durumda bırakın önlem almayı daha kendimizden haberimiz yokken o süre zarfında birçok insana da bulaştırmamız garantidir.

Çin’in yaptığı uluslararası bir suçtur. İnsan sağlığını hiçe sayan bir ülkenin, insan hayatına olumlu yönde temas etmesi de beklenemez bir tutumdur. Bunca insan virüsten dolayı panik içindeyken eğer Çin, Kit’leri pazarlarız metaforuna kapılıyorsa yaşanan tüm sorunları da üstlenmek zorundadır. Yaşanan bu dönemde herkes pür dikkat davranmalı, sadece kendinden sorumlu olmalıdır. Görüldüğü üzere testler ve kitler dahi yanlış çıkıyor.

Bu hususta sorulması gereken soru ise şudur:

Şimdi kime güveneceğiz?