image

PeyamaKurd Özel-  Savaş korkusu yaşayan Kürtler ve ziyaret ettiğimiz Cizre seçmeni, Türkiye'nin cumhurbaşkanı tarafından yapılan tehditlere meydan okuma sözü veriyor. 

Financial Times gazetesinden Laura Pitel'e konuşan HDP Cizre Belediye Eşbaşkan adayı Berivan Kutlu, “Polis geçtiğimiz ay, Türkiye’deki yerel seçimleri nedeniyle beni tutukladığında şaşırmadım” dedi.  Muhalefet Kürt politikacı, dört yıl içinde üçüncü defa tutuklandı.  Kutlu, “Tutuklama senaryosu seçimler yüzünden oluyor. Çünkü isteğimizi ve insanlar arasındaki umut duygusunu kırmak istiyorlar. Bizi engellemek istediler ama HDP, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çöküşünün son kısmıdır” ifadelerini kullandı.

Kutlu gibi seçilmiş HDP siyasetçilerinden yüzlercesi görevlerinden alındı ​​ve Türkiye tarafından PKK ile bağlantılı oldukları iddia edildi.

Erdoğan seçimler öncesi çok defa HDP'nin yeniden seçilmesi halinde, devletin bir kez daha kayyım atayacağını söyledi.  Bu tehditlere rağmen Kürtler yine kararlı, “Seçime gidip tehditler karşısında meydan okuyacaklar.”

Cizre’de Erdoğan’a yakın çalışan bir kişi ise şöyle konuşuyor: “Eğer burada kazanırsak bu bir mucize olur.” Yaklaşık 140.000 kişilik bir ilçe olan Cizre, 2015 yılında Kürtler ve Türkler arasında yaşanan şehir savaşlarının ortasında kaldı ve tahrip edildi.

Türk yetkililer çatışmalardan sonra, desteğinin çoğunu Kürtlerden alan HDP üzerindeki baskılarını daha da artırdılar. Berivan Kutlu da, belediye başkanı olarak görevinden alındı ​​ve PKK üyesi olduğu suçlamaları nedeniyle yedi ay hapis yattı. Onun yerine kayyım atandı.

AKP bölgeye yatırım yapıyor ancak birçok Kürt, bu tür tekliflerden etkilenmediklerini söylüyor. Bölgedeki bir Kürt, “Bu sorun ideoloji, politika, kimlik ile ilgili. Yatırımlar ile değil” ifadelerini kullandı.

Bazıları da anadilleri olan Kürtçe’yi konuşmaktan korktuklarını söylüyorlar. Cizre’de yaşayan 50 yaşındaki Kadriye,“ Kürt olduğumuzu söylemekten korkuyoruz. Kendi şehrimizde rehineler gibiyiz” vurgusunu yapıyor.

Birçok Kürt ise geçmişte Kürtlerin desteğini alan ama şimdilerde Kürtleri düşman ilan eden Erdoğan’a kızgınlar. Erdoğan şu an Türk milliyetçiliğini, Suriye’deki Kürt savaşçılarını “yok etmek” tehdidi  ve Kürdistan'da yaşamak isteyenlere “kuzey Irak'a def olmalarını” söyleyerek kontrolünde tutmaya çalışıyor.  

Çeviri kaynak | PeyamaKurd