image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Yeni Türkiye‘ sınırlarını tekrar belirledi ve söz konusu haritaya Libya ile Suriye’yi de ekledi. 

‘Yeni Türkiye’nin sınırları”

Londra’da yayınlanan El Arab gazetesi, Erdoğan’ın Libya ve Suriye için tehlikeli sinyaller vererek, Birinci Dünya Savaşı sonrası Osmanlı İmparatorluğu’nun kaybettiği toprakları ‘Yeni Türkiye’nin sınırları’ olarak belirlediğini, ve şimdi bu sınırları tekrar oluşturduğunu yazdı. 

Gazeteye göre yayılmacı isteklerini gizlemeden devam ettiren Erdoğan, Türkiye’nin; Suriye ve Libya’da yeni bir bağımsızlık savaşı başlattığını iddia etti. 

Al Arab Gazetesi, Erdoğan’ın Cumartesi günü Menemen-Aliağa-Çandarlı (İzmir) otoyolunun açılışında yaptığı konuşmayı yayımlıyor ve şöyle yazıyor: 

”Erdoğan, ‘Türkiye’nin Suriye ve Libya politikalarının ne bir macera ve ne de keyfe keder bir tercih olduğunu söyledi. CHP’nin Türkiye’nin Suriye ve Libya’da ne aradığı yönündeki sorulara da cevap veren Erdoğan, 'Bugün Suriye'de, Libya'da, Akdeniz'de ve genel olarak bölgemizde vermekten kaçındığımız her mücadele, yarın bize daha ağır bir faturayla geri döner' dedi.”

‘Türkiye’nin Suriye politikası’

Erdoğan’ın hedefini dünyadaki dengeleri değiştirmek için yaptığını kaydeden gazete Erdoğan’ın, ”Türk halkı kazandığı zafer ve başarılarla tarihin gidişatını yine değiştirecektir" sözlerine dikkat çekiyor. 

Türkiye’nin Suriye politikasının nasıl şekillendiğini ve devam ettiğini, Suriye iç savaşının başladığı ilk yıllarda IŞİD’e el altından destek sağlayarak netleştiğini belirten gazete, daha sonra bu politikanın sınırları ihlal, Kürtlerle savaş ve Suriye topraklarını işgalle sürdüğünü yazıyor. 

“Yeni Sultan”

Gazetenin haberinde Türkiye uzmanı İtalyan Marco Ansaldo Erdoğan ‘Yeni Sultan’ olarak tanımlayarak’ Orta Doğu’da bir volkanın üzerinde oturduğunu vurguluyor.

Kibir ve uluslararası hukuku sistematik bir şekilde ihlal etmenin diplomatik kurallar ve adaletle bağdaşmadığını belirten Ansaldo, Boğaz’ın Efendisi’nin her uluslararası forumda sesini yükselttiğini, ancak hırslarının bazı ülkelerin çıkarlarına aykırı olduğunu söylemekte de tereddüt etmediğini kaydediyor. 

Gazeteye göre uzmanlar Erdoğan’ın, İdlib’de askeri bir operasyon başlatması durumunda ve koltuğuna hatta hayatına dahi mal olabileceğini düşünüyor. 

Terörle mücadele uzmanlarından Charles Lister ise  Sunday Telegraph gazetesindeki yazısında, Erdoğan’ın Suriye’de izlediği politikanın kendi bekası için gerekli olduğunun altını çiziyor ve ekliyor, “Türkiye için en kötü durum İdlib’de bir yenilgi.” 

Bu tür bir yenilgide Suriye’nin kuzeyindeki (Rojava) diğer bölgelerde bulunan Türk askerlerinin de etkileneceğini ifade eden Lister böylece Türkiye’nin bir terör koridoru oluşturulmasını engelleme stratejisinin de çökeceğini vurguluyor.