image

PeyamaKurd Özel – Türkiye’de yerel seçime son bir gün kaldı. Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve partisine verilen destek, kamuoyu yoklamalarına ve siyasi parti kaynaklarına göre ekonomideki bozulma nedeniyle yok oluyor.

Reuters’ta yer alan haber analize göre, Erdoğan'ın son 16 yıldaki gelişmekte olan ekonomin başarısı, son yıllarda ekonomik büyümedeki yanlış politikalardan etkilenerek tüm halkı etkiledi. Döviz krizi, birçok seçmen için ekonomik sıkıntıya neden oldu.

Kamuoyu yoklamalarına göre AKP oylarında düşüş bulunuyor.  Başkent Ankara belediye başkanlığı için muhalefet adayından yana. CHP’nin adayı Mansur Yavaş anketlere göre, AKP’li rakibinin 3 puan önünde, Ekrem İmamoğlu ise İstanbul'da, AKP'li Binali Yıldırım ile farkı 1.5 puana düşürdü.

‘Artan işsizlik, iflaslar….

AKP'ye yakın bir kaynak sonuçlara ilişkin konuşarak, “Ekonomik gelişmeler iki şehirde de etkili oldu” diye belirtti. Kaynak ayrıca, “Artan işsizlik, enflasyon, şirket iflasları, zayıflama para birimi korkusu ve buna bağlı haberler olumsuz yönde etkiledi” dedi.

Yıllık enflasyon oranı yüzde 20 civarında olan hükümet, bu ay İstanbul ve Ankara'da piyasadaki ucuz sebze satışlarını aşağı çekmek için tanzim noktaları kurarak, piyasaya ucuz sebze sürdü. Ancak birçok kişi için bu olay iyi bir durum değil tam aksine ekonomik bozulma izlenimini pekiştiren bir durumdu.

‘Anket sonuçları göstergelerin yansımasıdır’

Gayri safi yurtiçi hasıla büyümesi üçüncü çeyrekte keskin bir şekilde  geriledi. İşsizlik, geçen yılın dördüncü çeyreğinde, bir önceki yıla göre yüzde 10,3 olan yüzde 12,3'e - ya da yaklaşık 4 milyon kişiye - yükseldi.

Kaynak sözlerine şöyle devam etti, “Ekonomide çeşitli adımlar atılmalıdır. Seçmenlere tekrar güven ve refah duygusu verilmeli. Ancak göstergelerin çok sağlam değil. Bu bizim en zayıf tarafımız. Anketlerde ortaya çıkan durum büyük ölçüde bunun bir yansımasıdır."

AKP'ye yakın olan kaynak, İstanbul ve Ankara'daki “endişe verici durumun”, güneyde Antalya ve batıda Bursa gibi diğer bazı illere de yansıdığını söyledi. Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) bir yetkili ise, partisinin Ankara ve İstanbul’da kazanabileceğini söyledi.

 

Çeviri | PeyamaKurd