image

PeyamaKurd - Geçtiğimiz pazar gününden bu yana Fransız heyeti ile Rojava’daki Kürt partileri arasındaki görüşmeler Fransa ve Türkiye arasında yeni bir gerilim kaynağının oluşacağına işaret ediyor. 

Geçen yıl Paris'te Suriye-Kürt görüşmelerine ev sahipliği yapan Fransa, Rojava’ya yapılan son ziyaretle ilgili resmi bir açıklama yapmadı. 

Arab News yayımladığı bir haberde, Fransa’nın Rojava ziyaretin ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Arab News Fransa’nın, Kürtleri ziyaretinin sebebini Türkiye ile olan gerilimli ilişkilerine dayandırdı. 

“Fransa-Türkiye ilişkilerinde gerginlikler yaşandı”

Fransa ve Türkiye arasındaki bağlar son yıllarda, farklı bölgesel politikalar nedeniyle gerildi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ekim 2019'da Türkiye'nin, YPG kontrolündeki bölgelere başlattığı askeri operasyonu eleştirdi ve üst düzey Suriye-Kürt yetkilileriyle bir araya gelmişti. Buna karşın Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, Emmanuel Macron'u terörizme sponsor olmakla suçlamıştı.

Moskova merkezli Observo Fransız-Rus Analitik Merkezi'nin müdür yardımcısı Igor Delanoe, Fransız-Kürt müzakerelerinin Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkileri daha da zorlaştıracağını söyledi. 

Delanoe ayrıca, “Fransa, Suriye rejiminin muhaliflerini başarısız bir şekilde destekledikten sonra çatışmada bir tür siyasi dayanak kazanmak istiyor. Eğer Fransızlar Suriye Kürtlerini birleştirmeyi başarırlarsa, onlara Suriye krizi sonrası siyasi sahnede katkıda bulunmak için yararlanabilecekleri bir miktar kredi verecek, çünkü ABD krizin çözülmesiyle ilgilenmiyor” iddiasında bulundu.

“Fransız-Kürt müzakereleri Türkiye’ye doğrudan bir tepki”

Ocak ayında Ankara ve Paris, Libya'nın istikrarsızlığı konusunda birbirlerini suçladılar. Macron, Suriyeli paralı askerlere destek veren Türk gemilerinin Libya topraklarına geldiğini belirtti. Igor Delanoe şöyle diyor, "Sonuç olarak Fransa, Türkiye'nin hırslarını engellemek için Kürtlerden yararlanmaya çalışıyor. Bölgesel düzeyde Fransız-Kürt müzakereleri, Türkiye'nin Libya'da artan ayak izine doğrudan bir tepki niteliğinde.” 

Oxford Üniversitesi'nde Orta Doğu analisti olan Samuel Ramani ise Fransız-Kürt görüşmelerine ilişkin şu değerlendirmede bulunuyor, “Fransa’nın, Suriye Kürtleri ile müzakere etmesi şu an Türkiye ile olan gerginliği artıracak. Bu müzakereler, Suriye'deki Fransız-Türk ilişkileri üzerindeki en büyük etki olacak.” 


Çeviri | PeyamaKurd