image

PeyamaKurd - Kürt liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri (DSG) ve onun bir parçası olan Halk Koruma Birlikleri (YPG), Rojava’ya yeni bir Türk operasyonu olması halinde “ölümüne” savaşacakları sözünü verdiler.

Rusya basınına konuşan DSG sözcülerinden Jihan Şeyh Ahmed operasyonlara ilişkin, “Biz hazırız. Rojava’yı ölüme kadar savunacağız ve olası bir saldırıya da karşılık vereceğiz” dedi.  Ahmed ayrıca SDG'nin Efrin' de yaşananlar ile benzer bir durum görmek istemeyeceğini de vurguladı.

Dün Türkiye basınında çıkan haberlere göre, Türkiye Silahlı Kuvvetleri (TSK) Suriye sınırında bulunan Kilis’e zırhlı araç ve konvoylar gönderdi. 

“ABD ve Türkiye arasında gerginlik bulunuyor”

Türkiye'nin Efrin'deki operasyonu, ülkenin ABD ile ilişkilerinde gerginlik yarattı. Her iki taraf arasında da son zamanlarda gergin ilişkiler vardı. Bunun nedeni de Türkiye’nin, YPG’yi terör örgütü olarak görmesi fakat ABD’nin bu konuda Ankara ile aynı fikirde olmamasıydı.

Türkiye, YPG'nin sınırda ulusal güvenliğini tehdit ettiğini iddia ediyor. 20 Ocak'ta Türkiye ve müttefikleri Özgür Suriye Ordusu (ÖSO),  Suriye’de, YPG ile Demokratik Birlik Partisi'ni (PYD) “temizlemeyi” hedefleyen Zeytin Dalı operasyonunu başlattılar. Mart ayında ise Ankara, Efrin'in tam kontrol altında olduğunu açıkladı.

Türkiye, şu an da Kürdistan’ın güneyinde PKK kontrolündeki yerleri ortadan kaldırmak için bir operasyon gerçekleştiriyor.

| Haberin Türkçe Çevirisi PeyamaKurd’e aittir.