image

PeyamaKurd - Rusya'nın, Suriye'de faaliyet gösteren Esad yanlısı milislerin komutanlığını merkezileştirme çabaları hakkında yorum yapmak gerekirse bu durum gerçekten karmaşık bir denklem. Rusya, bölgede nüfuzunu arttırmak istedikçe ABD duvarı ile karşılaşıyor.

Ruslar, Rojava’da çoğunluğunu Kürtlerden olacak şekilde eğitimli birimler kurmak istiyor ama Washington ise bu durumdan haberdar ve yerel halkı bu duruma karşı uyarıyor. Kürt yöneticiler ve savaşçılar da bu durumda ABD’ye daha yakın duruyor ve bölgedeki işbirliğine devam etmek istiyorlar. 

Al-Monitor’de bu konuya dair bir analiz yazısı kaleme alan Suriye, Irak ve radikal örgütlere ilişkin araştırmalar yapan askeri ilişkiler uzmanı ve gazeteci Anton Mardasov, Rusların bölgede nüfuz oluşturma deneyiminin nasıl karmaşık olduğuna değiniyor ve Kürt-ABD ilişkisine odaklanıyor. 

Anton Mardasov’un kaleme aldığı analizin bazı kısımları şu şekilde:

“ABD, yerel halkı Rusya’ya karşı uyardı”

Suriye'de nüfuz oluşturmaya çalışan Rus ordusunun metodolojisinin bir kısmı, kendisine sadık birimlerinin oluşturulması ve bunların desteklenmesidir. Ancak Rusya, Suriye’deki silahlı yapılarını merkezileştirmek için yüzeysel çaba göstermesine rağmen, aslında parçalanmalarına katkıda bulunuyor. İran ise bu noktada, milisleri Suriye ordusunun kalıcı askeri yapılarına entegre etmeye çalışıyor.

Türk medyası ise, geçen günlerde bir haber yayınlamış ve Rusya'nın, Rojava'nın Haseke kentinde Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kontrolündeki yerleri korumak için yerel güçlerden oluşan askeri birlik kurma çalışmalarını, ABD'nin engellediğini” ifade etmişti. Bölgedeki kaynaklar ise, “Amerikalıların, yerli halkı Rus yanlısı bir yapıya katılmayı reddetmeye ikna ettikleri ve bu yapılara katılacak kişilerin Rusya tarafından, Libya'da paralı asker olarak kullanacağı konusunda uyardığını” belirtilmişti.

“Kürtler, ABD ile koordineli çalışmak istiyor”

Orta Doğu uzmanları bu iddiaları kabul etmiyor olsa da, Kürt yöneticilerinin Türkiye'nin bölgedeki nüfuzunun yayılmasını durdurmak için bu konuda (birim kurma) ABD ile koordineli çalışmak istediğini ve böyle bir durumun olabileceğini de ifade ediyorlar. Fakat durum ne olursa olsun, Rusların böyle bir birim kurma girişimi reddedilmez bir gerçek. 

Çünkü Rus kanadı bu plan ile önce yüzlerce gencin (Çoğunluğu Kürt) eğitilmesini sağlayacaktı. Daha sonra bunları, Amûdê ve Til Temir’deki Rus üslerini koruma ya da devriyelerine eşlik etmeye zorlayacak. Fakat bu birimlerin kurulması planının uzun vadedeki asıl hedefi; Rojava’daki, Rus nüfuzunu arttırmak ve DSG güçleri ile hareket eden grupları onlardan kopararak Rus yanlısı milisler ile bütünleştirmektir. Ancak Rusların bu plandan sonuç alacağına inanılmıyor. 

“Rusya’nın, 5. kolordu komuta merkezi hayali”

Ayrıca Rusya’nın bu planla, Suriye’deki çok sayıda milisi merkezileştirme ve 5. kolordu bayrağı altında toplama isteği, tek bir komuta merkezi oluşturarak (İran yanlısı milisler dahil) kontrol etmek istediği iddialarının da güçlenmesine zemin hazırlıyor. 

Tüm bunlar göz önüne alındığında, bölgedeki son raporlara göre Rusların Halep'te yerel savunma güçlerine dayalı ‘sadık milisler’ yetiştirmek ve dizayn etmekle ilgilendikleri de şaşırtıcı değil. 

Ayrıca bu plan bölgede ABD’nin de varlığı göz önüne alınıp yorumlandığında, Rusların bölgede nüfuz oluşturma deneyiminin nasıl karmaşık olduğuna da bir örnektir. 

Çeviri | PeyamaKurd