image

PeyamaKurd – Türkiye Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) felsefe müfredatına koymaya çalıştığı fakat geri adım attığı ‘Ahlak-ı Alai’ kitabı İlahiyat öğrencilerinin vize ödevi oldu.

Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Ahlak Felsefesi dersi hocası tarafından öğrencilere ödev olarak verilen ve özet çıkarılması istenen kitabın aynı zamanda vize notu yerine geçeceği öğrenildi. Kitaptaki ayrımcı ve aşağılayıcı ifadelerden rahatsız olan öğrenciler, tepki gösterdi.

‘Kürt halkına yönelik skandal olay’

Türkiye’nin Adana ilinde bulunan Çukurova Üniversitesi’nde skandal bir olay yaşandı.  İddialara göre, İlahiyat Fakültesi son sınıf öğrencilerine verilen ödev kitabı (özellikle Kürt öğrencilerine verilen kitap) Kürt halkına yönelik ağır hakaretler ve aşağılama içeriyor.

Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi son sınıf öğrencilerine, “Çok iyi okuyup öğrenin” dedikleri Kınalizade Ali Çelebi (1517-1571) tarafından yazılan ‘Ahlak-i Alai’ kitabının Kürt halkıyla ilgili kısmı hakaret ve aşağılama içeriyor.

Çukurova Üniversite İlahiyat Fakültesi yönetimi tarafından özellikle Kürt öğrencilere okuması için verilen kitapta şu skandal ifadeler yer alıyor:

“Kürtler, iyilik ve biniciliğiyle meşhur ama hırsızlık ve yankesiciliği ile de tanınan bir ırktır. Sukur’ı Rakik sahibi der ki: Kürtlerde sertlik, kuvvet, cesaret; aşırı fakirlik ve geçim sıkıntısına sabretme, sadakatsizlik, kin ve vefasızlık kesin olarak bulunur. Kürt köle, ağır ve değersiz işlerden başkasına elverişli değildir.”