image

PeyamaKurd - Tüm gözler Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rojava’ya yeniden operasyon yapma planlı üzerinde. Türkiye, 70 senedir önemli bir NATO üyesi. NATO'nun operasyonlara sessiz kalması, ittifakın sadece bir savunma paktı olmadığını gösteriyor.

Yine aynı şey oluyor. NATO devletlerinin sessizliğinden cesaret alan Erdoğan ve hükümeti, Rojava'daki özerk yönetime savaş tehditlerini tam teşekküllü bir işgale dönüştürebilir.

ABD merkezli Jacobin dergisinde, “Türkiye'nin Kürtlere karşı savaşı NATO'nun saldırganlığını ortaya çıkarıyor” başlıklı bir yazı kaleme alındı. Yazıda, Türkiye’nin Rojava’ya yapacağı operasyon ele alınırken şu yorumda bulunuluyor:

“Türkiye için Rojava'ya operasyon iç siyasetle de yakından bağlantılıdır. 2023'te yapılması planlanan seçimlerle birlikte, tüm kamuoyu araştırmaları AKP'nin sandıktan önemli bir gerileme alacağını gösteriyor.

Parti, servetini bir başka askeri çatışmayla kurtarmaya çalışıyor olabilir, çünkü savaş, nüfusun bir kısmını hükümet ve ordusunun arkasında birleştirirken, işsizlik ve yoksulluk gibi sorunları geçici de olsa arka plana itiyor.”

“Rojava'da savaş aslında aylardır devam ediyor”

Erdoğan, Kuzey Suriye (Rojava) sınırı boyunca otuz kilometre genişliğindeki bir arazi şeridini işgal etme niyetini açıklamıştı.

Kürt topraklarının başka yerlerinde kamuoyunun dikkatini çekmemesine rağmen, savaş aslında haftalardır devam ediyor. 17 Nisan'da Türk ordusu Kürdistan Bölgesi’nin Zap bölgesine saldırılar başlattı.

Bu, Kürdistan Bölgesi’nde uluslararası hukuku ihlal eden müdahalenin ilk doruk noktasıydı. O zamandan beri, çok sayıda köyün bulunduğu ve sivillerin yaşadığı Kürdistan dağları, her gün ölüm ve kanlı çatışmalara sahne oldu.

Rojava'da da aylardır sivil halk ve özerk yönetime karşı bir savaş sürüyor. Erdoğan bugüne kadar bu savaş politikalarını engelsiz bir şekilde sürdürebildi.

Türkiye'nin 1952'den beri üyesi olduğu NATO ittifakına yönelik eleştiriler ise eksik kaldı. Bunun yerine Ukrayna'daki savaş, Türkiye topraklarında

müzakerelere ev sahipliği yaparak kendisini Rusya ve Ukrayna arasında bir arabulucu olarak sunan Erdoğan'a daha da yıkıcı bir pazarlık gücü ve etkisi verdi.

“Bugün NATO’ya karşı başka bir rol oynuyor”

Bugün Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya girişini engelleyerek başka bir rol oynuyor. AKP, açısından bu ülkeler teröre destek veriyor ve teröristleri barındırıyor. Erdoğan'ın hedef aldığı “teröristler” İsveç ve Finlandiya'da baskı görmeden siyasi olarak örgütlenmekte özgür olan Kürtlerdir.

Yine de Türkiye hedefini, aslen Doğu Kürdistanlı (Rojhilat) olan bağımsız solcu İsveçli milletvekili Amine Kakabaveh gibi Kürt kökenli politikacılara yöneltti.

Son zamanlarda, Stockholm'deki Türk büyükelçisi onun iadesini talep edecek kadar ileri gitti (ki bu daha sonra bir “yanlış anlama” olarak ortaya çıktı).

“Türkiye'yi bölgesel güç yapma hayalleri için Kürtleri kullanmaya çalışıyor”

Erdoğan geçmişte siyasi kazanç için mültecileri kullandı. AB hükümetlerinden siyasi tavizler karşılığında onların Avrupa Birliği'ne girmelerini engellemeyi (veya tersine onları sınırdan göndermekle tehdit etmeyi) kabul etti.

Şimdi de Türkiye'yi bölgesel bir süper güç yapma hayallerini gerçekleştirmek için Kürtleri kullanmaya çalışıyor. Bu, Kürt meselesinin gerçekten uluslararası bir sorun olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Türkiye, NATO'nun genişlemesini geçici olarak durdurduğuna göre, nihayet uzlaşmazlığının kendisini NATO topluluğundan diskalifiye etmesi gerektiğini iddia eden eleştirmenlerin ateşi altında kalıyor.

“Rojava, Türkiye iç siyaseti ile yakından bağlantılı”

Türkiye için Rojava'ya operasyon iç siyasetle de yakından bağlantılıdır. 2023'te yapılması planlanan seçimlerle birlikte, tüm kamuoyu araştırmaları AKP'nin sandıktan önemli bir gerileme alacağını gösteriyor.

Parti, servetini bir başka askeri çatışmayla kurtarmaya çalışıyor olabilir, çünkü savaş, nüfusun bir kısmını hükümet ve ordusunun arkasında birleştirirken, işsizlik ve yoksulluk gibi sorunları geçici de olsa arka plana itiyor.

Mayıs ayı başlarında Erdoğan, Rojava’nın belirli bölgelerinde kendileri için inşa edilen “yerleşimlerde” yaşamak üzere bir milyon Suriyeli mülteciyi kademeli olarak Türkiye'ye göndermeyi planladığını duyurdu.

Özerk yönetimin Berlin temsilcisi Xalid Derviş, Alman Tagesspiegel gazetesine verdiği röportajda, “Erdoğan'ın önünde diz çökmek Suriye'deki çabalarımızı baltalar” dedi.