image

PeyamaKurd - Irak’ta 1 Ekim’de başlayan gösteriler başta başkent Bağdat olmak üzere ülkedeki birçok kente sıçramış durumda.

Irak İnsan Hakları Yüksek Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, gösterilerde şu ana kadar ölenlerin sayısının 250’ye yükseldiği, 11 bin kişinin de yaralandığı kaydediliyor. Gün geçtikçe şiddetlenen olaylar, Arap Baharını andıran görüntülere de sahne oluyor ve bu olaylar, “Bağdat’a geç gelen Arap Baharı mı” sorusunu akıllara getiriyor.

 “Irak’ta hükümet karşıtı protestoların patlak vermesinden bir gün sonra İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani gece geç saatlerde Bağdat’a girmişti. Bağdat’ta bakanlıkların ve büyükelçiliklerin bulunduğu sıkı güvenlik önlemleriyle korunan Yeşil Bölge’ye helikopterle giden Kasım Süleymani sürpriz bir şekilde Başbakan yerine bir grup üst düzey güvenlik yetkilisiyle yapılan toplantıya başkanlık etmişti.”

Protestocular bu duyuma çok öfkelenmiş ve tepkilerini şiddetli şekilde arttırmıştı. Protestocular, Ali Hamaney ve Kasım Süleymani’nin posterlerini yırtıp yaktılar. Paylaşılan raporlar ise Irak’taki gösterileri bastırmak ve göstericileri dağıtmak için Kasım Süleymani’nin Lübnan’dan Irak’a geçtiğine işaret ediyor. Diğer yandan halk, Kasım Süleymani ve Ali Hamaney’e karşı büyük öfke ile sokaklarda gösterileri arttırıyor, onlara ait her pankartı ve envanteri yakıyor.

‘Şii din adamları da halkı destekledi’

Gösteri sırasında 'Sömürgeciler ülkemizden çık. Suçlu Kasım Süleymani. Trajik İslam’ınızı istemiyoruz” pankartları açıldı ve Hamaney ile Süleymani’ye ait tüm afişler tekmelenerek yakıldı. Dikkat edilmesi gereken husus ise ‘özellikle Kerbala'daki Şiilerin, ilk defa bu kadar sert İran karşıtı yürüyüş gerçekleştirmesi.

Diğer yandan, “Kerbala'daki Şii din adamlarının İran karşıtı protestolara katılarak, "Kanlı katil Kasım Süleymani, protestocuları vurmak için hain güvenlik güçleriyle görüşüyor” tepkisinde bulundu.

Hatırlanacağı üzere ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilisi geçtiğimiz ay bir açıklama yapmış, “Bağdat, İran’ın arka bahçesi durumunda, İran birçok faaliyetini Bağdat üzerinden yürütüyor bu durum ileride kötü sonuçlara yol açabilir” demişti.

‘İran’ın kalesi yıkılıyor’

Nitekim ABD’nin bu açıklaması ve Iraklıların Orta Doğu’da karanlık bir sima olan Kasım Süleymani ve Hamaney’e sert şekilde tepki göstermesi İran’ın, Irak’taki nüfuzunu kaybedeceğinin sinyallerini veriyor. Yaşanan gelişmeler ve sosyal medyada paylaşılan görüntüler Irakta yaşananların ilerleyen dönemde Orta Doğu’da birçok şeyin patlak vereceğine ve İran’ın kalesi Bağdat’ın yıkılarak eskisi gibi olmayacağını gösteriyor.