image

PeyamaKurd- Diyarbakır’ın Hazro ve Yenişehir ilçelerinin HDP’li belediye başkanları, Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından haklarında açılan soruşturmalar gerekçe gösterilerek görevden uzaklaştırılarak yerlerine kayyum atandı.

Konuyla ilgili Diyarbakır Valiliği, internet sitesi aracılığıyla iki ayrı açıklama yaptı.

Hazro Belediyesi

Yapılan açıklamada, Hazro Belediye Başkanı Ahmet Çevik hakkında Diyarbakır Başsavcılığı tarafından açılan iki soruşturmanın sürdüğü, ‘örgüt üyeliği’ ve ‘örgüt propagandası’ suçlamalarının isnat edildiği kaydedildi.

Başsavcılık tarafından isnat edilen soruşturmalar gerekçe gösterilerek HDP’li Belediye Başkanı Çevik’in ‘tedbiren’ görevden uzaklaştırıldığı bilgisine yer verilirken, yerine Hazro Kaymakamı Ali Öner’in kayyum olarak atandığı aktarıldı.

Yenişehir Belediyesi

Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan ikinci açıklama da ise Yenişehir Belediyesine kayyum ataması ve gerekçeleri yer aldı.

Yenişehir Belediye Başkanı Belgin Diken hakkında Diyarbakır başsavcılığı tarafından ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla iki farklı soruşturmanın sürmesi gerekçe gösterilerek; HDP’li belediye başkanı Belgin Diken’in yerine Yenişehir Kaymakamı Murat Beşikçi kayyum olarak atandığı bildirildi.

Son kayyum atamaları ardından HDP’li 18 belediyeye Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmış oldu.