image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler (BM), Suriye'de 2018'in ilk dört ayında 920 bin sivilin yerinden edildiğini, bu rakamın ülkede iç savaşın başlamasından bu yana rekor seviyede olduğunu belirtti. BM Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis Suriye'de yılın ilk 4 ayında 920 bin sivilin yerinden edildiğini açıkladı.

BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında konuşan BM Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, ülkede son aylarda yerinden edilen sivillerin sayısında büyük bir artış olduğunu ifade etti.

2018 yılı içerisinde Ocak ayından nisana kadar 920 bin sivilin daha yerinden edildiği bilgisini paylaşan Moumtzis, "Bu, savaş başladığından beri kısa bir zaman dilimi içerisinde gördüğümüz en yüksek yerinden edilme oranı" şeklinde vurguladı.

Yaşanan göç hareketiyle ilgili konuşan Moumtzis, Suriye'deki yerinden edilmelerin bu hızla devam etmesi durumunda, 2,5 milyon sivilin daha yerinden edilmesinden ve sığınmacıların Türkiye sınırına doğru yığılmasından endişe ettiklerinin altını çizdi. Yerinden edilecek sivillerle ilgili olarak konuşan Koordinatör Moumtzis, "Suriye içinde başka gidecek yerleri olmadığını" belirtti.

Suriye'de küresel olarak en büyük yerinden edilme krizinin yaşandığının altını çizen Moumtzis, toplam 6,2 milyon sivilin yerinden edildiğine, bunların 5,6 milyonunun ülke dışına çıkmaya zorlandığına işaret etti. Moumtzis, İdlib'teki insani duruma da dikkati çekerek, "İdlib nüfusunun yüzde 80'inden fazlasını gerçekten aşırı derecede savunmasız olarak görüyoruz" ifadesini kullandı.