image

PeyamaKurd- Türkiye’nin İzmir şehrinde tutuklanan El Haddavi Suriye’deki 700 kişilik katliamı kabul etti. IŞİD'in Suriye'nin Deyr ez Zor bölgesinden sorumlu Kasır El Haddavi 700 sivilin katledilmesi dahil hakkındaki bütün suçlamaları kabul etti.

İzmir’de düzenlenen operasyonda Gözaltına alınan El Haddavi ile birlikte örgütün 3 elebaşı da “Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçlamasıyla İzmir Adliyesine çıkarılmasının ardından tutuklandı. Euro News’in haber kaynaklarına göre Haddavi ile 3 zanlının emniyetteki ifadelerinde, IŞİD’in üst düzey sorumluları oldukları ve haklarındaki bütün suçlamaları kabul ettikleri belirtildi.

Suriye'nin Şaidat kasabasında Aralık 2017'de 700 sivilin Işid tarafından katledilmesinden sorumlusu olduğu iddia edilen El Haddavi'nin Örgütün bugüne kadar Türkiye'de yakalanan en üst düzeydeki sorumlularından biri olduğu belirtildi.

Kasır el Haddavi'nin, örgüt elebaşı Ebubekir el Bağdadi'nin en yakınındakilerden, infaz videoları yayımlayan ve ölmesi durumunda yerine geçirilmesi planlanan Saddam Cemal'in yakın akrabası olduğu belirlenmişti.