image

PeyamaKurd - İklim zirvesi devam ederken yaklaşık 90 ülke, sera etkisi yapan en güçlü gazlardan biri olan metanın emisyonunu 2030 yılına kadar 2020 seviyesinin yüzde 30 altına indirme taahhüdünde bulundu.

ABD, AB ve diğer ülkelerin katılımıyla oluşturulan taahhüt, Salı günü resmen açıklandı.

Küresel Metan Taahhüdü'ne katılan ülkelerin küresel metan emisyonlarının yarısına yakınından sorumlu olduğunu dile getiren ABD Başkanı Joe Biden, küresel gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 70'ine sahip olduğunu dile getirdi.

Taahhüde ilişkin Joe Biden açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Hep beraber 2030 yılına kadar metan emisyonunu yüzde 30 oranında azaltma taahhüdü veriyoruz. Bu taahhüt ekonomilerimize itici güç olacak, şirketlerin tasarruf etmesini sağlayacak, metan sızıntılarını azaltacak, sendikalı ve yüksek maaşlı istihdam oluşturacak."

Konuya değinen Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de "Metan, en hızlı azaltabileceğimiz gazlardan biri. Bunu başarmak, iklim değişikliğini derhal yavaşlatacak" açıklamasında bulundu.

Metan, karbondioksitten sonra en fazla rastlanan sera gazı. Karbondioksite kıyasla daha yüksek ısı tutma potansiyeli olan metan, atmosferde karbondioksitten daha hızlı parçalanıyor.

Metan emisyonlarının azaltılması, küresel ısınmayı kontrol altına alma çabalarında daha hızlı olumlu etki gösterebilir.