image

PeyamaKurd - AB ülkelerinin Ukrayna ve Moldova'ya aday ülke statüsü verilmesinin ardından yeni bir topluluk oluşturma planı tartışılmaya başlandı.

Zirvede buluşan Avrupa Birliği (AB) liderleri, AB'nin yakın ilişkiler içinde olduğu Avrupa ülkelerini "Avrupa Siyasi Topluluğu" altında bir araya getirme tasarısını görüştü, oluşumun genişlemeye alternatif olmayacağı mesajında bulundu.

İlk gündem "Avrupa siyasi topluluğu" olacak!

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Dönem Başkanı Fransa'nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Liderler Zirvesinin bitiminde basın toplantısı düzenledi.

Dünya gündemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Charles Michel, zirvenin ikinci bölümünde ele alınan ilk konunun "Avrupa siyasi topluluğu" olduğunu kaydetti.

Michel, bunun AB'nin genişlemesine alternatif olmadığının altını çizerek, Çekya'nın dönem başkanlığında, yazdan sonra bu konuyu ele alan bir toplantı yapacaklarını duyurdu.

Avrupa lkeleri, Batı Balkanlar ve Ukrayna'ya davet!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise söz konusu topluluğa İzlanda'dan Ukrayna'ya, Avrupa Ekonomik Bölgesi ülkeleri, AB'ye çıkmış, AB'ye üye olmak isteyen ülkeleri, henüz aday statüsü almayan Batı Balkanlar ülkelerinin davet edileceğini bildirdi.

Zirvenin sonuç bildirisinde Avrupa siyasi topluluğunun AB'nin yakın ilişkiler içinde olduğu tüm Avrupalı ülkeleri kapsayabileceği, kıtanın güvenlik, istikrar ve refahını güçlendirmek için bir siyasi koordinasyon platformu niteliği taşıyacağı ifade edildi.