image

PeyamaKurd -  Gazze Şeridi'ne yönelik 3 gündür süren saldırılar İsrail ve İslami Cihad Hareketi'nin ateşkesi ile sonlanırken, ateşkes kararına ilişkin AB'den açıklama geldi.

İsrail ile Gazze'deki İslami Cihad Hareketi arasında varılan ateşkesi memnuniyetle karşıladığını ifade eden Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Ateşkes, şiddete son verecek” ifadesini kullandı.

Borrell'in ofisinden yapılan açıklamaya göre, ateşkes, Gazze'de ve çevresinde şiddete son vereceği belirtilirken açıklamada, Mısır'ın ateşkesteki kolaylaştırıcı rolü takdirle karşılandığı ve sivillerin ölümüyle ilgili kapsamlı soruşturma başlatılması gerektiği vurgulandı.

Ayrıca Borrell adına yapılan açıklamanın devamında bölgede insani yardımların yapılabilmesi için geçişlerin yeniden açılmasının önemine vurgu yapıldı. Ateşkese dair açıklama yapan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ise, Gazze ve İsrail arasında ilan edilen ateşkesi memnuniyetle karşıladığını ifade etmişti.