image

PeyamaKurd - Avrupa'daki göç krizine dikkat çeken Avrupa Birliği Komisyonu, üye ülkelere çağrıda bulundu. Buna göre AB Komisyonu, AB sınırlarına düzensiz göçün 2016'dan beri en yüksek düzeye çıktığını, üye ülkelerin göç meselesinde ortak hareket etmesi gerektiğini belirterek, AB'nin göç ve iltica anlaşmasının bir an önce yapılması gerektiğini bildirdi.

9-10 Şubat'ta Brüksel'de düzenlenecek göç konulu AB Zirvesi öncesinde üye ülkelerin liderlerine mektup gönderen AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa'daki göç krizine dikkat çekti.

Von der Leyen gönderdiği mektubunda, başta Akdeniz ve Batı Balkanlar rotasından gelenler olmak üzere AB'ye düzensiz göçmen sayısının 2016'dan beri en yüksek seviyeye çıktığını anımsatarak, söz konusu Ukrayna'daki savaş nedeniyle AB ülkelerinin şu anda 4 milyon civarında Ukraynalıya ev sahipliği yaptığını dile getirdi.

Ayrıca mektubunda göç meselesine çözümün "ortak hareket etmek ve göçle ilgili yasal çerçeveyi yenilemekten" geçtiğini belirten Von der Leyen, "Yeni Göç ve İltica Anlaşmamız çıkana kadar göçe vereceğimiz karşılık hep eksik kalacaktır" mesajında bulundu.