image

PeyamaKurd - AB güvenliğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, Afganistan'daki gelişmeler ve "AUKUS" anlaşmasıyla ilgili gelişmelerin AB'nin stratejik özerklik konusuna ağırlık verilmesi gerektiğini gösterdiğini ifade etti.

Maros Sefcovic, Avrupa Birliği (AB) Genel İşler Konseyinin bu seneki ilk oturumunun ardından basın toplantısı düzenleyerek, bakanların AB'nin güvenliğinde stratejik özerklik konusunu ele aldığını vurguladı.

AB'li yetkili Sefcovic açıklamasında, "Kabil ve AUKUS'tan sonra diyebilirim ki; çıkarılacak doğal sonuç, stratejik özerkliğe daha fazla odaklanmamız gerektiği" ifadesini kullandı.

Ayrıca Maros Sefcovic, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in "Birliğin Durumu" konuşmasında savunma iş birliğini güçlendirmek gerektiğiyle ilgili sözlerine atıfta bulunarak, bugünkü toplantının atmosferinin de bu yönde olduğunu kaydetti.

Avrupa, AB yetkililerinin sık sık dile getirdiği gibi ABD'nin koruma kalkanından çıkmak ve kendi korumasını oluşturmak istiyor. AB, bunu "stratejik özerklik" olarak tanımlıyor.