image

PeyamaKurd - Ukrayna ve Rusya savaşında Moskova'ya yaptırımlarını sürdüren AB'den Rusya'ya baskının arttırılmasını kaydetti.

Açıklamada bulunan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB'nin Rusya üzerindeki baskıyı artırmaya devam etmesi gerektiğini belirterek, Ukrayna'yı desteklemeyi sürdüreceklerini kaydetti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB dönem başkanlığı dolayısıyla ziyaret ettiği İsveç'te, Başbakan Ulf Kristersson ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

"Ukrayna'ya sarsılmaz desteğimizi sürdüreceğiz"

Von der Leyen açıklamasında, "Rusya üzerindeki baskıyı artırmaya devam etmeliyiz ve elbette Ukrayna'ya olan sarsılmaz desteğimizi sürdüreceğiz." diyerek, Ukrayna'ya yönelik 18 milyar avroluk destek paketinin ilk dilimini bu aydan itibaren dağıtmaya başlayacaklarını kaydetti.

Açıklamasında bunun AB'nin herhangi bir ortak ülkeye sunduğu en büyük makro mali yardım paketi olduğunu kaydeden Von der Leyen, aynı zamanda Ukrayna'nın yeniden inşası için hazırlandıklarını, G7 ile birlikte kurdukları uluslararası bağış platformunun da bu ay faaliyete geçeceğini belirtti.