image

PeyamaKurd - Fransa'nın Avrupa Parlamentosu Genel Kurul oturumlarının yapıldığı Strazburg kentinde basın toplantısında konuşan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB'nin Rusya'nın doğal gazı tümüyle kesmesi ihtimaline hazırlıklı olması gerektiğini kaydetti.

AB lideri Von der Leyen, enerji tedarikine değinerek, "Gaz tedarikimizi her şeyden önce Rusya'dan güvenilir tedarikçilere doğru çeşitlendiriyoruz. Çabalarımız şimdiden büyük bir fark yaratıyor" ifadesini kullandı.

Leyen açıklamasında, Mart ayından bu yana, Rusya'dan Avrupa'ya yapılan küresel LNG ihracatının 2021 yılına göre yüzde 75 arttığını söyleyerek, ABD'den AB'ye LNG ihracatının neredeyse üç katına çıktığını vurguladı.

"Rus gazının tamamen kesilmesine hazırlıklı olmalı"

Rus gazına ilişkin uyarıda bulunan AB lideri Leyen, "AB, gaz akışının daha fazla kesintiye uğramasına ve hatta Rus gazının tamamen kesilmesine hazırlıklı olmalı" sözlerine yer verdi.

Leyen, halihazırda kesintilerden etkilenen AB ülkesi sayısının 12 olduğunu belirterek, bu nedenle ay ortasında bir acil durum planı açıklayacaklarını belirtti.

Ayrıca Von der Leyen açıklamasının devamında, "Tümüyle bir kesinti durumunda gazın en çok ihtiyaç duyulan yere akmasını sağlamalıyız. Avrupa dayanışmasına sahip olmalı, ortak pazarı korumalıyız" dedi.