image

PeyamaKurd - Rusya'ya yönelik AB'nin yaptırımları sürerken, elektrik piyasasına dair AB liderinden açıklama geldi. Yaşanan krizi değerlendiren AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Avrupa'daki elektrik piyasasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yüzünden düzgün çalışmadığını ifade etti.

Danimarka'da düzenlenen Baltık Denizi Enerji Güvenliği Zirvesi bitiminde düzenlenen basın toplantısında Avrupa enerji piyasasındaki son gelişmeler hakkında konuşan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bu durumdan Putin'i suçlu buldu.

Von der Leyen, "Elektrik fiyatlarındaki artışın gerçek itici gücü gaz ve özellikle Putin tarafından manipüle edilen Rus gazıdır." diyerek, Putin'in doğal gazı bir silah olarak kullandığını dile getirdi.

AB lideri açıklamalarında, elektrik piyasasının işleyişine yönelik bir acil durum aracı geliştirdiklerini ve elektrik piyasasının uzun vadeli yapısal reformu için de çalışmaya başladıklarını da vurguladı.

Ayrıca Von der Leyen, "Elektrik piyasası artık işleyen bir piyasa değil çünkü Putin gibi sistematik olarak onu yok etmeye ve manipüle etmeye çalışan bir aktör var." ifadesini kullanarak, bu duruma karşı harekete geçtiklerini belirtti.