image

PeyamaKurd - Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'ya yönelik Avrupa Birliği'nin uyguladığı yaptırımlarına yenileri eklendi. Açıklamaya göre Avrupa Birliği (AB), Rusya'ya karşı ticaret yasakları ve Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasını da içeren sekizinci yaptırım paketini komisyona sundu.

Basın toplansında açıklamalarda bulunan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB'nin yeni yaptırım paketini duyurdu.

Von der Leyen basın açıklamasında, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçıların "sahte" referandumunu ve Ukrayna topraklarının ilhakını tanımayacaklarını belirterek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in nükleer tehdidinin ve seferberlik ilanının gerginliği artırdığına dikkat çekti.

Yeni yaptırım paketi 27 AB ülkesi tarafından onaylanması gerekiyor!

Basın açıklamasında bu nedenle AB'nin Rusya'ya yönelik 8. yaptırım paketini hazırladığını ve teklif edeceğini belirten Von der Leyen, Rus ekonomisini zayıflatmayı amaçladıklarını vurguladı.

Ayrıca basın toplantısında AB Komisyonu Başkanı'nın teklif ettiği ve uygulamaya girmesi için AB üyesi 27 ülke tarafından onaylanması gereken yeni yaptırım paketine göre, bazı kişi ve kuruluşlar yaptırım listesine eklenecek, ayrıca ticaret ve petrol ithalatında da bazı kısıtlamalar gelecek.