image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Von der Leyen, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz'da Kuzey Kıbrıs'a yapmayı planladığı ziyaret konusunda yeni bir açıklama yaptı.

Daha önce söz konusu ziyarete ilişkin, yakından takipte olacakları mesajını veren Von der Leyen, yeni açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu ziyaretin nasıl olacağı konusunda son derece hassasız. AB'nin iki devletli çözüm yönünde hiçbir şeyi asla ve asla kabul etmeyeceğini de çok net bir şekilde ilettim. Kendisi bizim yaklaşımımızı ve tutumumuzu biliyor.”

Von der Leyen Haziran ayında yaptığı bir açıklamada Erdoğan'ı Kuzey Kıbrıs ziyareti sırasında gerilimi yükseltip AB ile Ankara arasındaki ilişkileri geliştirme fırsatını riske atmaması için uyararak ziyareti yakından takip edeceklerini belirtmişti.

“Erdoğan: Hakkımız ne ise söke söke alacağız”

Erdoğan ise bu açıklamaya tepki göstererek, , von der Leyen'ın telefon görüşmesinde kendisinden Kıbrıs'ta sert mesajlar vermemesini istediğini belirtmişti. Erdoğan konuyla ilgili şu şekilde konuşmuştu:

“Dedim, ‘Nasıl mesajlar vereceğimi de bana bildirirseniz, ben o metni orada okurum’. Bunlar kimin kim olduğunu hâlâ öğrenememişler. Yahu ben bu milletin bir evladıyım. Sen Erdoğan’ın ne zamandan beri talimatla konuşma yaptığını öğrendin. Biz hakkımız ne ise hakkımızı söke söke alırız ve alacağız. Ve Doğu Akdeniz’de, Kıbrıs’taki petrol arama işlemlerimizi yürüteceğiz”