image

PeyamaKurd - AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Bild gazetesine verdiği demeçte, Ukrayna'ya ağır silahların verilmesinden yana olup olmadığına yönelik soru üzerine "Ağır ve hafif silahlar arasında ayrım yapmıyorum. Ukrayna'nın kendini savunması için ihtiyaç duyduğu ve kullanabileceği şeyleri alması gerekiyor" diye konuştu.

AB'ye üye ülkelere Ukrayna'ya hızlı silah sağlama çağrısı yapan Leyen "Tüm üye ülkeler için geçerli olan şey, kim yapabiliyorsa (silahları) hızlı tedarik etmeli, çünkü Ukrayna ancak o zaman Rusya'ya karşı acil savunma mücadelesinde başarılı olur" dedi. 

6. Yaptırım Paketi 

Rusya'ya karşı AB'nin hazırlamakta olduğu altıncı yaptırım paketine işaret etden Leyen, "Bankacılık sektörüne, özellikle de Rusya bankacılık sektörünün yüzde 37'sini oluşturan Sberbank'a bakmaya devam ediyoruz. Elbette enerji konuları da var" dedi. 

Savaşın bir an önce son bulması için her şeyin yapılması gerektiğini söyleyen von der Leyen, "Aynı zamanda, en kötü durumda savaşın aylarca hatta yıllarca sürebileceği gerçeğine kendimizi hazırlamalıyız" şeklinde devam etti.