image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’ya saldırması durumunda Moskova'ya çok ağır ekonomik ve mali yaptırımlar uygulayacaklarını dile getirdi.

Ursula von der Leyen, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) çevrim içi yapılan “2022 Davos Gündemi” toplantısında konuştu.

Kimi ülkelerin diğerlerine “arka bahçesi” muamelesi yapmasını kabul etmediklerini dile getiren Leyen, Rusya’nın Avrupa’yı “etki alanları” şeklinde ayrıştırması girişimlerine karşı çıktıklarını belirtti. 

“Ukrayna, egemen bir ülke olarak karar verme özgürlüğüne sahiptir ve biz bu temel ilkeyi savunmaya devam edeceğiz" diyen ABD Komisyonu Başkanı şöyle devam etti:

"Biz diyalog istiyoruz. Biz anlaşmazlıkların bu amaçla kurulmuş yapılar içinde çözülmesini istiyoruz. Ama durum kötüleşirse, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yeni saldırılar olursa çok ağır ekonomik ve mali yaptırımlarla karşılık vereceğiz. Transatlantik topluluğu bu konuda çok sağlam durmaktadır.”

Ayrıca AB’nin Rusya için açık ara en büyük ticari ortak ve en büyük yatırımcı olduğunun altını çizen von der Leyen, “Bu ticari ilişki, bizim için önemli ama Rusya için çok daha önemli. Ümit ederim bir saldırı olmaz ancak olursa da hazırlıklıyız" dedi.