image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Avrupa Birliği (AB) liderleri arasında geçen görüşmede yaşayan koltuk krizinin yankıları sürüyor.

Charles Michel, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile birlikte Ankara'da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmede yaşanan protokol krizine ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

Michel açıklamasında, söz konusu görüşmedeki tavrı nedeniyle derin üzüntü duyduğunu belirterek, “Benim endişem, herhangi bir şekilde tepki vermiş olmam halinde, bunun çok daha ağır bir olaya neden olmasıydı” ifadesini kullandı.

"Eğer mümkün olsa, geri döner ve bunu onarırım" diye konuşan Michel, "O günden beri geceleri iyi uyumadığımı gizlemiyorum çünkü o sahne kafamda sürekli yeniden cereyan ediyor" dedi.

“SofaGate krizi”

Avrupa Birliği liderleriyle Erdoğan'ın Beştepe'de bir araya geldiği görüşmede meydana gelen ve "SofaGate" olarak adlandırılan protokol krizi esnasında, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e nereye oturacağı konusunda bir yönlendirme yapılmayınca şaşkınlık yaşanmıştı.

Söz konusu krizle ilgili daha sonra açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Protokolde AB tarafının talepleri karşılanmıştır. AB tarafının telkinleri konusunda böyle bir oturma düzeni ayarlanmıştır. Nokta" ifadelerini kullanmıştı.

Avrupa Birliği Konseyi Genel Sekreterliği'nin protokol ve toplantılardan sorumlu birimi ise basına gönderdiği bilgi notunda, toplantıda şartların kısa süreyle incelendiği ancak toplantı ve yemek odalarının görülmesine, bu yönde talepte bulunulmasına karşın Türk tarafınca izin verilmediğini duyurmuştu.