image

PeyamaKurd  - Libya'ya duyurusu yapılmadan bir dizi ziyarette bulunan  Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, AB ile Libya arasında iş birliğinin geliştirileceği mesajında bulundu.

Resmi ziyaret ile ilgili açıklamada buluna AB yetkililerine göre, Michel başkent Trablus'ta Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus el-Menfi ve Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ve Libya Ulusal Birlik Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş ile görüştü.

Sosyal medyada Libya'daki temasları hakkında paylaşımda bulunan Michel, Trablus'a umut ve zorlukların bulunduğu bir dönemde gittiğini belirterek "AB, Libya halkı ve yeni yönetiminin yanındadır. Birlik içinde, egemen ve müreffeh bir Libya'ya desteğimizi artırmaya hazırız" sözlerine yer verdi.

AB yetkilileri yapılan görüşmelerle ilgili açıklamasında Michel'in ekonomik toparlanma, yönetim, hizmetler, istikrar ve güvenlik, hukukun üstünlüğü, insan hakları cinsiyet eşitliği ve göç gibi konularda ortak çalışmaları artırmaya hazır oldukları mesajını verdiğini vurguladı.