image

PeyamaKurd - 6 Nisan'da Türkiye'yi ziyaret edecek olan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirecek.

DW Türkçe'ye konuşan, Friedrich Naumann Vakfı Türkiye Temsilcisi Dr. Ronald Meinardus, bu ziyaretin "ilişkilerde yeni bir başlangıcı sembolize ettiğini" dile getirdi.

AB'li diplomat açıklamasında, tarafların ağır krizlere sahne olan ilişkilerdeki gerilim dönemini geride bırakarak, yapıcı bir işbirliği dönemini başlatmayı hedeflediklerini belirterek, bu görüşmelerin gündeminde de Gümrük Birliği'nin modernizasyonu ve 2016 Mülteci Mutabakatı'nın güncellenmesi gibi yine her iki taraf için önemli konuların yer aldığına değindi.

Meinardus açıklamasında, "Hem AB hem Türkiye için önem taşıyan bu konularda somut sonuçlara ulaşılması bekleniyor" diyerek, ziyaret sırasında Erdoğan'a, AB-Türkiye ilişkilerinde ilerlemenin, Doğu Akdeniz'de provakasyonların tekrarlanmamasına bağlı olduğu mesajının da net bir şekilde verilmesinin beklendiğini kaydetti.