image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Yapılan görüşme sonrası Michel, "AB, Türkiye ile ekonomik iş birliği, göç ve halklar arasında bağlantıyı artırmak için somut gündem sunmaya hazır" ifadesini kullandı.

Görüşme ile ilgili değerlendirmelere yer veren Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, "AB'nin stratejik çıkarı, Doğu Akdeniz'de güvenlik ve istikrar ile Türkiye'yle karşılıklı yarar ve pozitif ilişkilerdedir. Türkiye'yle ilişkilerimize ivme katmak için geldik" açıklamasında bulundu.

Ayrıca AB Konseyi Başkanı Michel açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Erdoğan'la AB-Türkiye ilişkilerinin geleceği hakkında samimi bir görüşme yaptık. AB, (Türkiye ile) ekonomik iş birliği, göç ve halklar arasında bağlantıyı artırmak için somut gündem sunmaya hazır. AB'nin stratejik çıkarı, Doğu Akdeniz'de güvenlik ve istikrar ile Türkiye'yle karşılıklı yarar ve pozitif ilişkilerdedir. Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi ciddi endişe uyandırmaktadır."

Diğer taraftan görüşmeye katılan AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ise yaptığı açıklamada, "Türkiye'yle ilişkilerimize ivme katmak için geldik, iki tarafa da fayda sağlayacak iş birliği alanlarını görüştük" dedi.

İkili ticarette Gümrük Birliği sürecine değinen Von Der Leyen, "Türkiye'yle Gümrük Birliği'nin uygulanmasına ilişkin mevcut zorlukları ele alarak güncelleme için çalışacağız" sözlerine yer verdi.