image

PeyamaKurd - Avrupa Sosyalistleri Partisinin (PES) Berlin’de düzenlediği kongrede konuşan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliğinin (AB) genişlemesi ve reformların yapılması çağrısında bulundu.

Programda konuşan Scholz yaptığı açıklamada, Ukrayna, Moldova, Batı Balkanlardaki ülkeler ve perspektif olarak Gürcistan’ın da özgür ve demokratik bir Avrupa’nın parçası olduklarını ifade etti.

Alman Şansölyesi açıklamalarında, adaylık statüsü alan Balkan ülkelerine verilen sözlerin yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı.

"AB'nin genişlemesini destekliyorum"

Scholz açıklamasında, "AB’nin genişlemesini destekliyorum" diyerek, 27, 30 veya 36 ülkeden oluşan 500 milyonun üzerinde eşit ve özgür vatandaşa sahip birleşik bir AB'nin dünyada ağırlığını daha güçlü gösterebileceğini dile getirdi.

Ayrıca açıklamasında AB'nin doğuya doğru büyümesinin herkes için bir kazanç olacağını ifade eden Alman Başbakanı, "Elbette aday ülkelerin katılım kriterlerini yerine getirmesi gerekiyor. Onları en iyi şekilde destekleyeceğiz" sözlerine yer verdi.

Scholz konuşmasının devamında, AB’nin de bu genişlemeye hazırlanması gerektiğini belirtti.