image

PeyamaKurd - Dünyaya yayılan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yönelik uyarılarda bulunan Avrupa Birliği (AB), salgının Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerinde siyasi istikrarsızlığa yol açabileceğini dile getirdi. 

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB üyesi ülkelerin savunma bakanlarının video konferans toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

Josep Borrell, yeni tip koronavirüs salgınının Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki etkilerine ilişkin sorusunu yanıtlayarak, sadece bu bölgelerde değil Latin Amerika ve Afrika’nın tamamında petrol ve turizm gelirlerinde yaşanan kayıpların siyasal istikrarsızlığa yol açabileceğini ifade etti. 

AB temsilcisi Borrell, İsrail’in Doğu Kudüs’teki yasa dışı yerleşim birimlerini genişletme kararının gelecek hafta AB dışişleri bakanları toplantısında ele alınacağını kaydetti. 

Öte yandan açıklamasında AB’nin Birleşmiş Milletler’in (BM) silah ambargosunun denetlenmesi için başlattığı “İrini Operasyonu”na ilişkin soruya yanıt veren Borrell, Libya’da herhangi bir tarafı hedef almadıklarını, sadece havadan ve denizden bölgeye silah ulaştırılmasını engellemek istediklerini belirtti.