image

PeyamaKurd - AB Temsilcisi Borrell, Polonya'nın Lodz kentinde başlayan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Bakanlar Konseyi ortaklarıyla, Rusya'yı Ukrayna'nın harap edilmesinin bedelini ödemeye zorlayacak “tüm yasal olasılıkları” inceleyeceğini bildirdi.

Basına açıklamada bulunan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell şu sözlere yer verdi:

“İktidara yakın zenginlerin ve Rusya'yı destekleyen şahısların yaklaşık 20 milyar euro parasına el koyduk. Rusya Merkez Bankası'nın mali kaynaklarının yaklaşık 300 milyarını kontrol ediyoruz."

Ukrayna-Rusya savaşının etkilerine dikkat çeken AB Temsilcisi Borell, bu fonların Ukrayna’nın yeniden inşası için kullanılması gerektiğini ifade etti.

"Rusya, Birleşmiş Milletler Şartı'nı baltaladı"

AB'li yetkili açıklamasında, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığını uluslararası hukukun ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ilkelerinin ihlali olarak değerlendirdi.

Ayrıca Borrell açıklamasında, “Rusya Avrupa'ya savaş getirdi, Birleşmiş Milletler Şartı'nı baltaladı ve uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmede başarısız oldu” dedi.

Borrell açıklamasında, Avrupa'nın ve dünyanın "Rusya'nın sahip olduğumuz sistemi tamamen yok etmesinden sonra Avrupa'da yeni bir güvenlik sistemine ihtiyacı olduğunu" da kaydetti.