image

PeyamaKurd - Brüksel'de yapılan AB Liderler Zirvesi'nin ikinci gün oturumlarının ardından basın toplantısı düzenleyen Michel ve Leyen, doğalgaz krizine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş ve gerilim devam ederken Avrupa Birliği (AB), Rusya'dan doğal gaz akışının kesilmesi ihtimaline karşı gaz depolarının doluluk oranını arttırma telaşına düştü.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile ortak basın toplantısında konuşan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, liderlerin, Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılıktan mümkün olan en kısa sürede kurtulmak istediklerini belirtti.

Von der Leyen basın açıklamasında zirvede, AB'nin, yıl sonuna kadar Rusya'dan petrol ithalatının yüzde 90'ını durdurmaya karar verdiğini hatırlatarak, Rusya'nın artık güvenilir bir enerji tedarikçisi olmadığını belirtti.

Rusya'nın, Polonya, Bulgaristan, Finlandiya ile birlikte şimdi de Hollanda ve Danimarka'ya doğal gaz tedarikini kestiğini anımsatan Von der Leyen, AB'nin, enerjide Rusya'ya bağımlılıktan kurtulmak için "REPowerEU" adlı planı hazırladığını kaydetti.