image

PeyamaKurd - Türkiye-AB ilişkilerini mercek altına alan Reuters, bir AB diplomatının Türkiye'den “önemli jestler beklediklerini” dile getirdiğine dikkat çekti. Fakat ajansa konuşan diplomatlar ise “yeniden güven inşasının zorlu bir iş olacağı” yorumunda bulundu.

Türkiye ile Yunanistan sonuncusu 2016 yılında yapılan istikşafi (keşif) görüşmelerine tekrar başlıyor. Görüşme öncesi Doğu Akdeniz kriziyle ilişkilerin gerildiği, fakat

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde ılımlı mesajlar verdiği Türkiye-AB ilişkileri yeniden gündemde. 

“Türkiye'nin kayda değer jestlerde bulunması gerekiyor”

Reuters’ın haberinde, "Diplomatlar, bazı AB ülkelerinden Ankara'ya yaptırım yönünde gelen çağrıları susturmanın, ton değişikliği ve Ankara'nın araştırma gemisini tartışmalı sulardan çekmesinden daha fazlasını gerektireceğini söylüyor" sözleri yer alıyor. Brüksel'den ismi açıklanmayan bir diplomat, yaptırım gündeminden geri adım atmak için henüz erken olduğunu dile getirdi.

'İyimser olmak için bir sebep bulunmadığı' yorumu yapan diplomat, "Bizi bulunduğumuz yoldan saptıracak derecede büyük bir uzlaşma görmüyor. Bunun için Türkiye'nin kayda değer jestlerde bulunması gerekiyor" dedi.

“Türkiye’nin açıklamaları somut adımlara dönüşmeli”

Haberde "Türkiye aynı zamanda NATO ortağı Fransa'yla ilişkileri normalleştirmek için bir yol haritası üzerinde çalışıyor" deniliyor Erdoğan ile mevkidaşı Macron arasındaki gerilimin hatırlatıldığı haberde, "Türkiye Paris'e Macron'un üniversiteden sınıf arkadaşı olan yeni bir büyükelçi atadı" ifadelerine yer veriliyor. İki liderin mektup alışverişinde bulunduğu ve Macron'un bir video konferans görüşmesi için çağrı yaptığı kaydediliyor.

Ancak ajansa konuşan Fransız diplomatik kaynak, Türkiye'nin açıklamaları somut adımlara dönüşene dek Fransa'nın olası yaptırımlar üzerine ortaklarıyla çalışmaya devam edeceğini söylüyor.

“AİHM kararları Türkiye’de dikkate alınmıyor”

Reuters'ın haberinde Türkiye'nin insan hakları konusundaki anlaşmazlıkların sürdüğü ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararlarının Türkiye'de dikkate alınmadığı vurgusu yapılıyor.

Söz konusu haberde "Erdoğan'ın, Türkiye'nin ana ticaret ortağı ile köprüler inşa etme girişimleri, hükümetinin ekonomik yavaşlamayla mücadele ettiği bir döneme denk geliyor. Kovid-19 pandemisi büyümeyi frenleyen ana sebep olsa da, uluslararası gerilimler de ekonomiyi olumsuz etkiledi" deniyor.

Türkiye’nin AİHM'in Kürt siyasetçi Selahattin Demirtaş'ın ve iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması yönündeki birden fazla kararını görmezden geldiği de haberde yer alan diğer ayrıntılar olarak göze çarpıyor.